| anonim_4396 a întrebat:

Acum aprox o saptamana am facut entorsa (cred) la incheietura mâinii dreapte, mai avusesem una la picior la care scapasem in 3 zile cu niste crema si gheata si nu credeam ca e foarte grav, am stat 3 zile fara sa ma duc la doctor (mai mult din cauza unui site care spunea ca de obicei entorsele se rezolva fara ceva special). Nu luasem chiar in serios sfatul sa imi tin mana mai sus de nivelul inimii si aveam o umflatura care nu se prea dezumfla sa zic asa. Dupa 3 zile intregi de la incident, in care am folosit doar gheata si devenea din ce in ce mai mobilă mâna am fost la doctor si am aflat ca la os nu aveam nimic, adica in afara de entorsa nu era nimic rau. Programul meu era destul de incarcat luna asta asa ca speram sa imi dea niste sfaturi sau ceva recomamdari de creme si mai stiu eu ce. Dar mi-a pus un ghips pana la cot timp de 2 saptamani si chiar nu voiam sa se ajunga la asta, multe persoane mi-au spus ca ele au avut mult mai scurt ghipsul la entorsa si ca cica nu ar fi trebuit sa mi-l puna pana la cot, stiu ca imi face bine dar nu prea mai suport sa stau asa inca o saptamana si ceva, deja am avut 3 zile fara ghips in care mi se facea din ce in ce mai bine si presupun ca daca veneam din prima zi tot 2 saptamani l-as fi avut. Asa ca sincer as vrea sa mi-l scot singur cu 3-5 zile inainte depinzand de cum imi mai simt mâna. Doar ca nu stiu cum si daca ar fi ok sa mi-l scot singur, deci, in ce moduri as putea sa imi scot un ghips singur si este ok sa mi-l scot mai devreme? (avand in vedere ca deja aveam 3 zile de cand aveam entorsa)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a fixat cu ghips, atunci lasa-l asa cat timp a zis doctorul!

E alta poveste ca, o entorsa se poate pune la loc - dar doar daca persoana care face se pricepe (altfel se poate face si mai rau).