| sPriT3SiCoL4 a întrebat:

Acum cate-va zile mi-a iesit un fel de carne din buric, este mica si m-am uitat sa aflu ce este si am vazut ca poate mi-a iesit din cauza ridicarii de greutati.Si ca s-ar putea sa am hernie ombilicala sad Va rog spuneti-mi ala este matul? crying E grav, voi muri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gosh0108 a răspuns:

Este posibil sa ai hernie ombilicala. Hernia in general se datoreaza perforarii epiplonului si iesirii unei mici portiiuni din intestinul subtire prin acea mica perforatie. Din pacate tratamentul este chirurgical, dar nu ar trebui sa te temi. Lumea in general a ramas cu o frica imensa de procedurile din blocul operator deoarece parintii, care au trait intr-o vreme in care operatile aveau sau nu urmari mult mai negre le-au transmis aceste frici. Acum, tehnica a avansat si sunt foarte foarte putine cazuri de esec. Ar trebui ca lumea sa-si schimbe conceptiile legate de chirurgia din secolul XXI. Succes, si sper ca va fi totul okey.

1 răspuns:
| Anonim0100 a răspuns:

Salut.
Nu mai sta du-te urgent la medic, poate fi o alunita un cos orice.
Nu sta ca poate fi mai rau.
Succes!