| anonymous2231 a întrebat:

Acum cateva luni am "fumat" prima tigara din curiozitate. Fumat in ghilimele pentru ca am tras 3 fumuri si am aruncat-o pentru ca nu mi-a placut.
Peste 2 saptamani am zis sa mai incerc odata si la fel, m-am inecat si am aruncat-o.
Pana la urma din cauza stresului am mai incercat pana am reusit.
Chestia e ca nu sunt dependent, adica ma multumesc cu una la o saptamana sau chiar la doua saptamani si nu glumesc deloc.
Sunt foarte stresat si nu stiu ce sa fac altceva.
Tin sa mentionez ca am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt foarte stresat.
De acolo să începi, de la a elimina, atenua, sau învăța să suporți stresul.
Dacă ai nevoie de una pe săptămână, ai început să devii dependent.

| Sofer a răspuns:

Lasale ca se duc foarte multi bani doar pe fumat.

| Bizon95 a răspuns:

Apucate de... meditatie
spre deosebire de fumat, trebuie sa iti controlezi corpul si gandurile

insa, daca ai reusit sa te apuci de fumat cu toate ca nu ti-a placut deloc (si eu am incercat vreo 4-5 tigari la viata mea si am lasat-o balta, mai ales ca pe mine ma apucau amorteli in maini si picioare) atunci o sa reuesesti

iar meditatia e MULT mai tare decat fumatul, daca reusesti cum trebuie vreo 10-15 minute, dupa aia e ca si cum ai fi fost intr-un week-end in vacanta unde ai uitat de tot si de toate chestiile care te stresau... NOOOOO SHlT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă țigările că sunt doar bani arși.

| lorena1gianinak a răspuns:

Lasă țigările ca o sa ai plămânii praf mai târziu. Gândește la asta.

| Ale5184 a răspuns:

Nu fuma pentru a scapa de stres. Nu ajuta! Iti faci mai mult rau. Cauta o alta alternativa.