| Kidutsul a întrebat:

Acum cateva luni m-am catarat intr-un copac si cred ca mi-a intrat o urechelnita in ureche.Pe moment era panic si parca simteam ceva in ureche. De atunci ma m-ai furnica ceva in ureche din cand in cand aveti idee ce e? si daca e urechelnita imi poate sparge timpanul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoXxy a răspuns:

DAca asta s-a intamplat acum cateva luni stai linistit ca nu ti se mai poate intampla nimic.Chiar daca ar fi putut intra a iesit inapoilaughingDOar nu o sa se faca comfortabila in urechea ta si o sa se decida sa se mute acolo definitivlaughingPoate sa se si inundebig grin

6 răspunsuri:
| Aditzu1988 a răspuns:

Omule du-te urgent la ORL. Chiar daca nu e urechelnita, stai asa? Sfatul meu e sa te duci chiar maine la prima ora. Succes

| Hikari a răspuns:

Da, daca e urechelnita iti poate sparge timpanul!
Cel mai bine este sa mergi la un medic ca sa te consulte pana nu se agraveaza!winking
Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos!
Succes!winking

| AzaghastDxFyuro a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la doctor. Oricum nu crecd faza ca urechelnitele intra in urechii sa sparga timpanul.Cine stie ce ai la ureche, poate o infectie.

| paulaaaaa a răspuns:

Deci cel mai bine ar fi sa te duci la doctor pana nu e prea tarziu iar daca este, ti-o va scoate cu siguranta.

| Liquify a răspuns:

S-ar putea sa fie doar mintea ta. In momente de panica pot aparea simptome false daca tu chiar crezi cu tarie ca ai o problema medicala. Cand te linistesti acestea dispar. Totusi ca sa fi sigur mergi la un medic sa iti spuna daca ai o problema.

| lulucel a răspuns:

"Nu am date precise dar cred ca e un urban legend de pe vremea cand eram mici.

De ce ti-ar sparge timpanele un gandacel?
Cu ce ti-ar sparge timpanele gandacelul cu pricina? Le roade 2 zile?
Ce conditii de mediu ar fi trimis urechelnita pe drumul evolutiv al spargerii timpanelor mamiferelor?
Nu cumva numele de urechelnita a dus la crearea acestei legende? (in acest caz, de unde-i vine numele, totusi?)
Si ultimul motiv pe lista: nu am auzit niciodata pe nimeni cu urechile mancate de urechelnita. "