Întrebare recomandată | GriRazvan a întrebat:

acum jumatate de ora mi-a intrat un cui in picior mare dar nu stiu cum sa zic a intrat mult sau putin... nu ma doare rau. Sa fac vaccinul anti-tetanos? si are ceva daca il fac maine? si nu azi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Nu astepta, in timp poate fii mai rau, du-te la medic.

| doctorandus a răspuns:

Daca era infectat cu tetanos si nu ai facut vaccinul la timp, spune-le parintilor sa-ti pregateasca inmormantarea.

| Iulian03 a răspuns:

Buna! Du-te repede la spital!:o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi azi la un spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai apa oxigenata? Daca da, puneti niste apa oxigenata pe rana pentru a se dezinfecta.
Poti folosi si spirtul.
Si eu am patit ceva asemanator acum cativa ani si cuiul era ruginit. Insa, nu mi-am facut vaccinul si am supravietuit. In schimb, am dezinfectat rana cu apa oxigenata, apoi am pus bitter suedez pe rana. Si nu am avut nicio problema!
Multa sanatate!

| marktheshark a răspuns:

Daca cuiul era ruginit ar fi bine sa te duci cat mai repede la spital, te poti alege cu o infectie