| anonymous333 a întrebat:

Salut TPU, acum o luna am făcut un atac de panica am mers la spital mi-a făcut analizele totul normal mi-a facut ekg totul normal am facut si ecograf la abdomen si tiroida la fel normale si acum 3 zile am făcut un alt atac de panica am mai fost odata la spital analize normale la fel ca prima data.Doctorul de la spital mi-a recomandat un psiholog, de la atacurile de panica pe care le am făcut am o stare de frica cum ca am o boala la cap cum ar fi tumoare la cap sau cancer, am fost și la orl totul normal am fost și la oftalmologie la fel totul normal, si ieri am fost la un  neurolog psihiatru el a spus ca nu am nimic la cap cum ar fi tumoare sau alt ceva dar tot am în minte cum ca as avea o boala grava, de la primul atac de panica am o stare de greata și o ameteala ușoara, as putea suferi de o anxietate? Am ajuns sa nu cred doctorul.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la un nivel rudimentar medicii Psihiatrii în acest moment, domeniul Pshiatric nu a ajuns la un nivel fundamental, a cam stagnat! Nu o știut sa îți explice ca ești ipohondru.

Ești ipohondric,dar ipohondria este pe fondul anxietatii! Atacurile de panica sunt declanșare de gândirea ta defectuoasa,singur ți le induci datorita faptului ca,crezi ca ai avea sigur acele probleme de sănătate, ipohondria te face sa crezi asta,dar totul este doar în capul tău, tu de fapt ești sănătos,nu ai nimic,anxietatea te poate induce grav în eroare datorita simptomelor somatice ( inexistente! Dar mintea ta le percepe ca fiind existente,reale!)
Anxietatea după cum am mai zis poate imita zeci de afecțiuni datorita simptomelor de somatizare anxioasa,când o vei înțelege, când vei înțelege mecanismul ca e o problema de eroare de gândire atunci vei ști cu ce te confrunți și vei elimina și anxietatea care de altfel este cauza ipohondriei; ipohondria este efectul anxietatii,dacă nu o tratezi poți prezenta și depersonalizare,derealizare și chiar tulburare obsesiv comulsiva care este foarte greu de tratat/vindecat.
Anxietatea are la baza frici,ele sunt iraționale și fictive, nu sunt în concordanta cu realitatea, nu se comcretizeaza aproape niciodată asa cum gândești acele acțiuni nedefinite, totul este nejustificat și ireal, uneori chiar tu îți proiectezi ca ți se va face rău de exemplu in locul X, ca te vei face de ras dacă rostești ceva eronat, ca vei avea un atac de panica, sau ca ți se va face rău că în trecut, asociezi orice eșec și situație în care ți sa făcut rău cu situația care va avea sa se întâmple, anticipezi un viitor care nici nu a sosit, îl asociezi mereu cu trecutul și uiți sa trezești în momentul prezent.
Fricile acelea trebuie înțelese ca nu se vor petrece în proporție de 95% în realitate, anxietatea mereu îți va juca feste pana când o vei înțelege, gândurile o amplifica și susține și faptul ca tu mereu la nivel inconștient ești mereu interesat de ea datorita faptului ca trăiești prea mult din memorie în imaginație, adică din trecut către viitor prin prisma proiecțiilor mintale.
Fa exerciții de respirație, 10 repetări pe zi, inspira 4 secunde, tine în piept aerul inspirat tot 4 secunde și ulterior expira la fel tot 4 secunde, imediat te vei calma, sau musca dintr-o lămâie cum musti din mar, instant te vei abate de la acele frici și gânduri, ori bomboane foarte acre. Pe lângă astea sportul te poate ajuta foarte mult, cacao, ciocolata neagra 80% cacao, omega 3 și ceaiul de sunătoare.
Multă sănătate!

| anonymous333 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! am uitat sa mentionez ca la neurolog pshihiatru mi-a dat xanax si ceva pastile de calmare

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonymous333):

Xanax e ok sa îl iei o luna apoi sa nu mai iei ca xanax-ul creează dependenta, eventual poți lua 2 luni maxim jumate de pastila, și după sa nu mai iei o perioada, sa îți dea altceva pentru atacuri de panica gen seroxat și spitomin, sau seroxat și anxiar, anxiarul și el creează dependenta dar nu asa strong ca și xanax-ul ( alprazolam)