| murloc a întrebat:

Alcolul in cantitati mici este sanatos? Un om care bea un paharel de vin la masa este mai sanatos? Betiile ocazionale gen revelion, nunta, zi de nastere, zi de nume, ziua vecinului, ziua de nume a vecinului, nunta vecinului, sunt daunatoare sanatatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Studiile arata ca alcoolul in cantitati mici e sanatos. dar cantitati mici inseamna cam 100 de mililitri de vin pe saptamana. omul care bea un paharel de vin la masa o data pe saptamana este mai sanatos. cel care bea in fiecare zi un paharel de vine este mai bolnav si are si dependenta de alcool. Orice consum de alcool care depaseste 100 ml de tarie, sau 200 ml de vin sau 500 ml bere este nociva ficatului si creierului.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Sa te imbeti o data pe an sa zicem, nu e mare lucru. Dar sa bei in fiecare zi eu zic ca nu este in regula. Asa este si cu fumatul, daca se prinde de tine nu iti mai da drumul, daca te inveti cu un paharel in fiecare zi risti sa devii dependent, si nu este tocmai placut. Un paharel pe saptamana, si sa zicem sa te imbeti o data la 6 luni ar fi ok in ceea ce priveste sanatatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa clarificam ceva. Organismul nu are nevoie de alcool.
Deci in cantitati mici, foarte mici, rar consumat nu dauneaza sanatatii, doar pentru cei care au contradictie severa.

| Oana92 a răspuns:

Atata timp cat ai limite, cat nu dezvolti o dependenta si cat timp nu ai o patologie in care in mod normal este interzis consumul de alcool, acesta nu face rau. Nu patesti nimic daca bei ceva alcool la o ocazie, atata timp cat nu ai o ocazie in fiecare ziwinking

| R0R0 a răspuns:

In cantitati mari, alcool dauneaza sanatatii.
Dar consumat cu chibzuinta nu poate face rău.