| GoodLuck15 a întrebat:

Am 1, 79 si 60 de kg.
Multi imi zic ca sunt prea slab si recunosc ca asa si este.Eu mananc cam de 5 ori pe zi, alteori si 6.
Mananc cel mai des carne de pui,fulgi de ovaz,paste,orez,peste,oua si mai mananc si dulciuri, cartofi prajiti sau mici facuti la gratar.
Fumez de o luna si nu cred ca asta ar fi problema deoarece inainte nu fumam si tot nu ma puteam ingrasa.Fac si antrenament pentru masa musculara desii fara rezultate.
Care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Doamne multe mai mananci pe zi, altii mor de foame in Somalia si tu te plangi ca esti slab? Ok gata, glumeam.
Ai o greutate decenta, 60 de kg, ce sa zic? Dar totusi, fumatul slabeste, si un prieten de al meu fuma si era destul de gras, dupa ceva vreme de fumat a slabit mult, si cred ca poti sa te lasi si tu de fumat, oricum iti strici plamanii cu prostiile alea si pe langa asta nu ai avantaje ca fumezi, poate doar ceva cu stresul, in fine.
M-am informat pe internet, si am gasit un tabel. Cam ce greutate ar trebui sa ai in funcie de inaltime, uite aici o poza: https://imgur.com/a/1AGpY
Daca zici ca ai 1, 79m, te vei uita la penultima casuta, acolo scrie pentru cei cu 1, 80 avand in vedere ca ai 1, 79 se poate rotunji (sa fim seriosi, 1 cm nu e asa de mult) si cei subponderali au intre 60-65 kg, deci te incadrezi, daca te-ai clasifica la cei cu 1, 77m atunci esti mediu, acestia au intre 61-68 kg. Deci cei care zic ca esti slab, lasa-i la o parte. Nu cred ca am cum sa te ajut cu privire la luatul in kilograme. Sa mananci cat de tarziu, si cu cat de multe kalorii, alt ceva nu stiu ce ai putea sa faci. Mananci foarte bine in timpul zilei, nu am cum sa iti spun sa mananci si mai mult de atat deoarece cred ca nu ar fi sanatos. Poti sa te lasi de sala, si aceasta te face sa slabesti, si de fumat, dupa cum am spus si mai sus. Daca te lasi de sala si de fumat si o sa mananci cat mai gras si tarziu poate o sa reusesti sa te incadrezi la "Mediu" (in tabelul acela) de la cei cu 1, 80m. Success la ingrasat ((=

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metabolismul tau este foarte bun si mancarea este "arsa" foarte repede de acidul gastric si grasimile sunt indepartate usor cu ajutorul bilei (produsa de ficat)

| Zozohun a răspuns:

Eu am 1.80 si 63 kg, si multi îmi spun ca e cam mult. Adică majoritatea colegilor mei de clasa, au sub 60 kg la 1.70-1.80 cm. Eu nu cred ca este vreo problemă.

| Tud0rr a răspuns:

Nicio problema. Nu mai fuma să poți mânca mai mult și continuă cu exercițiile de hipertrofie la sală.

| Amnamnee a răspuns:

Asa esti tu facut sa fii..accepta-te si daca iti zice cineva ca nu iti sta bine..inseamna ca nu te accepta asa cum esti.