Întrebare recomandată | Anonimity a întrebat:

Am 1 m si 82 cm si am numai 57 kg. Nu ma pot ingrasa orice as face. Stiti vreo metoda sau vreun supliment alimentar EFICIENT? Am incercat vitamine gen vitamax supradin a-z calciu cu d3 etc fara a avea rezultate de orice fel. Mananc destul de mult dar degeaba. Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Medicul nutritionist este recomandat la tine. In plus tot pe acolo ai putea sa ceri si niste analize, sa vezi daca nu sunt si alte cauze: gen viermi intestinali, diverse dezechilibre gen anemii, etc.

Cu siguranta doctorul stie mai bine. Ia in calcul ca ar putea fi si un motiv fizic pentru care nu asimilezi. Lasand la o parte cel psihic.

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Apuca-te de sala sau alt sport sa pui masa musculara si nu grasime. Daca nu vrei, du-te la un nutritionist sa iti recomande un regim de ingrasare sanatos.

| Celcareajuta a răspuns:

Vitaminele nu ingrasa, ele cresc pofta de mancare -> bagi ca animalu sa te saturi ->unii se ingrasa(nu e cazul tau). Personal as putea sa iti recomand un medic nutritionist care sa te sfatuiasca si "trateze". Din pacate nu este gratuit (este un medic foarte bun).

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Este perfect normala greutatea ta la inaltimea pe care o ai!

| albastrica009 a răspuns:

Singura ta sansa este sa mananci aproape zilnic de la KFC si MC.In afara de cateva kg in plus nu patesti nimic.

| CatalinahoneyX a răspuns:

Asa sunt si eu! Nu ma pot ingrasa de fel! Dar nu conteaza. Am luat niste suplimente timp de cateva luni si doar mi-au crescut pofta de mancare. Iti dau un sfat! Cand mananci, s-o faci cu multa pofta! kiss

| BoGdaNNeLLx a răspuns:

Eu unul ti-as recomanda sa te apuci de sport si sa mananci mai mult, sportul te dezvolta, mananca alimente cu mai multe vitamine! sper ca te-am ajutat cu cevabig grin.

| ILuzioN a răspuns:

Salut asta nu tine de cat mananci sau cate vitamine iei zilnic tine de metabolism uni oameni au glanda gen aia care sunt grasi si nu pot slabi iar uni gen ca tine asa este metabolismu nu conteaza varsta happy.