| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani și de la un timp,am impresia ca-mi cad niște „cojițe" din cap. Eu cred că este mătreață,chiar ieri m-am spălat la cap, iar după 20 de min,dacă ma frec puțin, cade în draci. Cum pot scăpa de ea? Ofer funda + vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zatharra a răspuns:

Am avut şi eu aşa ceva...
După mai multe căutări pe net am aflat că ar fi Dermatită serboreică :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343
Sau ceva de genu'.Nu m-am tratat din anumite motive, însă m-am clătit cu ceai de muşeţel şi a început să mai treacă.În acel timp eu aveam părul prin în coadă tot timpul, iar apoi m-am hotărât să mă tund şi de atunci nu mi-a mai apărut. Poţi căuta pe net remedii sau cer ajutorul unui dermatolog.Peace!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| corodidenisa a răspuns:

Uite un tratament pentru ca sa nu mai ai matreata :cauta un sampon care sa contina sulfat de seleniu, zinc pyrithione sau gudron. primele doua doua substante incetinesc viteza cu care celulele de pe scalp se inmultesc. ele sunt folosite in produse precum Head and Shoulders. produsele care contin gudron incetinesc cresterea celulara. aceste sampoane sunt mult mai eficiente decat produsele care contin sulf sau acid salicilic, care doar desprind cojile pentru a putea fi spalate mai usor.

| minniemouse1312 a răspuns:

Exista sampoane speciale!

| GirlonFire a răspuns:

Cand te speli..sa nu dai cu unghiile ..doar maseaza cu degetele.

| Florin19995 a răspuns:

E matreata, eu de cand folosesc samponul Schauma nu mai fac deloc matreata.

| AngelAna1997 a răspuns:

Pai si eu am problematic asta eu daca ma scarpin imi da sangele deci ai un scalp foarte fragil si iti recommend sa iti scimbi samponul cu Foltene se gaseste in farmaci si e in jur de 45 de lei e foarte bun success

| bia25 a răspuns:

Pai poate fi din cauza scalpului si eu am ajut aceeasi problema adica asta se numeste matreata si am scapat de ea printr-un sampon anti-matreata de la Yves Rocher si am folosit pe langa si o masca cu ulei de ricin si zeama de lamaie.
Dar uite site asta te poate ajuta mai mult. http://healthy.kudika.ro/......riste.html
Funda :D

| Katrine a răspuns:

Este de la sampon, trebuie sa il schimbi...Parul trebuie spalat si cu alt tip. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Tacea_Emilik_1992 a răspuns:

Exista sampoane speciale sau exista un piapan special pentru asa ceva si nu costa foarte mult, este mic pentru a luat cojitele din cap! Dar daca ai si matreata poti folosi ulei de mazline! SPER CA TE-AM AJUTAT!