| Anonim727728263 a întrebat:

Salut, tpU! Am 12 ani si am facut un test de intoleranta la lactoza. Testul era ca sa verifice daca am nu stiu ce gena care este asociata cu intoleranta la lactoza, sau ceva de genul. Ma rog, rezultatele au iesit astfel:
"-13910 C/T, genotip heterozigot
-22018 G/A, genotip heterozigot

Intoleranta primara la lactoza se coreleaza cu doua polimorfisme genetice in zona reglatoare a genei lactazei.

Studiile au aratat ca genotipul C/C al pozitiei -13910 si genotipul G/G al pozitiei -22018 sunt asociate cu scaderea activitatii enzimatice a lactazei."
Problema este ca nu stiu sa interpretez rezultatul, de altfel nici mama mea nu stie, nici medicul de familie. Daca stie cineva sa interpreteze rezultatul, va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Te sfătuiesc să mergi la un alergolog. Din ce îmi amintesc din biologie, heterozigot înseamnă gene diferite (cum e C si T), iar genotipul care are intoleranta e homozigot (C si C). Nu sunt doctor, dar daca nu vrei sa te duci că sa nu fii descurajat, sunt șanse și să nu fi intolerant happy

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Un alergolog se pricepe. Sanatate!