| Eus3b1u995 a întrebat:

am 13 ani si 3 luni si aseara eram cu un vecin care fuma niste tigari cu mentol. si din curiozitate am luat si eu 6-7 fumuri, si am tras in plaman, pentru prima data si in aceasta dimineata sunt ametit destul de bine si tahui de cap, sa fie din aceasta cauza? ajutati-ma, sunt speriat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Clar.Creierul tau nu a fost obisnuit cu astfel de toxine si a reactionat ca atare.Nu-i nici un pericol dar nu mai incerca. Poate (si in cele mai multe cazuri, sigur) deveni un viciu costisitor si rau pentru sanatatea ta si a celor din jur.
Sincer am inceput cu un pachet pe SAPTAMANA apoi cu timpul am ajuns si la 1+1/2 pe zi uneori chiar 2/zi.
Acum incerc sa ma las de vreo 6 lunireducandu-le pana la 1/2 pe zi.Am incarcat si brusc dar NU A TINUT! Plus ca dupa prima zi de "nefumator" urmatoarele 1-2 saptamani tuseam ingrozotor+visuri ca fumam+nervos si multe altele.
TINE cont ca am inceput pe la 17-18 ani!
Asa cum a spus ai antevorbitorul meu, cu banii dati pe tutun poti face multe alte lucruri mult mai bune.

Multa sanatate thumbs up

5 răspunsuri:
| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Da este posibil sa fie din cauza asta, cum ai avut prima data contactul cu tigarile, pentru ca nu ai fost obisnuit e posibil sa ai tot felui de senzatii.cel bine e sa nu mai incerci niciodata, e periculos si daca o sa te apuci de fumat, dai niste bani in vant ppe care ai putea sa ii cheltui pe ulte alte lucruri folositoare.

| tinka1 a răspuns:

Poate ca doar esti inca obosita, dar faptul ca crezi ca e din cauza tigarilor poate sa te sperie si mai multwinking

| Eus3b1u995 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!

| Dєєa a răspuns:

Creierul tau nu a fost obisnuit cu astfel de toxine si a reactionat ca atare

| IrinaAndreea a răspuns:

Nu e o tragedie ca ai incercat, desi la 13 ani e putin cam devreme, dar important este sa NU se repete. Probabil din curiozitate, incercam cu totii la un moment dat in viata (sau marea majoritate), dar ce trebuie sa stim clar este ca fumatul si viciile in general, nu ne aduc niciun beneficiu. Sanatatea noastra, si pana la urma si economiile, vor avea de suferit inutil daca ne canalizam energia spre preocupari de acest gen, mai ales la presiunile anturajului. Ramai pe pozitii si ia cele mai bune decizii pentru TINE!