| GIXGXXXX a întrebat:

am 13 ani si cred ca am facut insolatie am avut febra 38.7 si ma simtit obosit am avut si greturi dar acum numai am ma simt ametit.Ce trebuie sa fac ca sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te hidratezi foarte bine. Insolatia este data de supraincalzire plus deshidratare. Bea cam un litru de lichid la doua ore pana ajungi la 5 litri. Dar nu numai apa, fiindca ai nevoie si de saruri, ci si compot, supa de legume si carne.

1 răspuns:
| Speed01mikz a răspuns:

Mie mi-a trecut cu aspirina. Si cu algocalmin.