| 7775 a întrebat:

Salut TPU! Am 14 ani, 1.80 și 81 kg (ultima dată când m-am cântărit. Dacă fac 300-400 de abdomene pe zi o să slăbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta nu poti face 300 de abdomenme pe zi, este un efort urias pentru corp, plus la 1.80 80 de kilograme nu sunt multe, daca aveai 1, 60 si 80 de kilograme erau multe, dar in cazul tau esti bine, plus la varsta ta esti in crestere organismul are nevoie de mincare de vitamine

| 7775 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am început de câteva săptămâni să fac 300 400 de abdomene pe zi, dar am întrebat să văd dacă ajută

| Holiday a răspuns (pentru 7775):

"Am început de câteva săptămâni să fac 300 400 de abdomene pe zi"

Daca in cateva saptamani nu ai slabit macar 2kg, inseamna ca nu te ajuta la slabit, ci doar la tonifierea musculaturii abdominale si in mica masura a musculaturii intregului corp. Deci, problema provine din alimentatie. Altfel spus, mananci prea mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, de la abdomene nu vei slabi, dar daca alergi 5-10km in fiecare zi, cu siguranta vei slabi.

| Madaxo97 a răspuns:

Slăbești în primul rând din alimentație, sportul contează 30% doar in procesul de slabire, fi foarte atent la ce mănânci în primul rând, iar sport nu face doar pentru abdomen, lucrează câte puțin fiecare parte a corpului, nu doar abdomenul.

| DontActLikeMe a răspuns:

Nu. Petru a slabi ai nevoie de deficit caloric in primul rand. Sportul este doar pentru a facilita acest lucru, ca sa arzi si mai multe calorii + tonifiere.

| PetardeF1 a răspuns:

Nu este posibil fizic, trebuie sa iti faci un workout plan, sa alergi X km pe zi, sa faci X abdomene, etc. dar cu numere realistice, si sa te tii de program. vei observa rezultate in timp

| DobrescuMatei a răspuns:

Nu sunt destul abdomenele. Ar trebui sa antrenezi mai multe grupe musculare. O modalitate foarte buna este sa mergi la inot si sa ai un deficit caloric (adica sa mananci mai putin). Ai mai putea de asemenea sa folosesti aplicatia Home Workout daca nu vrei sa mergi la sală.