| Tian44 a întrebat:

Am 14 ani jumate inaltime:177 cm, intre 65-70kg, as vrea sa stiu daca ar fi ok sa fac sala de acum, ca stiu ca imi opreste cresterea.Sau ar trebui sa mai astept sa cresc(stiu ca o sa ma inalt destul).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jmekerashu a răspuns:

E prea repede pentru sală. Îți recomand doar exerciții care le poți face acasă. ceva de genul - http://www.i-medic.ro/exercitii/exercitii-de-aerobic-pentru-adolescenti. Poți să mai răsfoiești pe acolo. Găsești și pentru grupe musculare. Sala nu îți oprește creșterea, depinde de ce exerciții faci. Să ridici la vârsta asta nu ar trebui să-ți permită nimeni. baftă!

1 răspuns:
| RobertMoon a răspuns:

Sunt multi copii la sala care cade bara pe ei, mai asteapta cativa ani. Si oricum sala nu iti opreste cresterea, dar 1.77 la vârsta ta e suficient.