| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si mi-am luat tensiunea, din curiozitate. ( Fara sa consum cofeina, alcool sau sa fac un efort fizic) Mi-a aratat ca am 16 cu 12. Ce pot face? Tin sa precizez ca nu mi place sa consum alcool. ( de fapt, nici nu ar trebui la varsta asta)Singura bautura alcoolica care imi place este berea aceea cu graphe-uri.Cel mai mult am baut 3 d'alea..Cafea nu am pus niciodata pe limba. Ce pot avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ca aparatul nu este bun. E defect. Mergi la medic urgent! La asa tensiune poti sa mori.

| alexboss2020 a răspuns:

Nu mai bea bere nu e sanatos pentru varsta ta. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne Fereste... Esti la un pas ce accident vascular. Fa o vizita de urgenta la medic. De fapt cu parintii trebuie mers. Si problema nu este de la bere. Poate fi si de la energizante sau poate consumi sare in exces. Poate alimentatia... Sau poate te-a emotionat ceva pe moment si ti-a crescut tensiunea. Mai incearca odata si vezi cat ai.

Daca tot acelasi rezultat, atunci trebuie facuta o vizita de urgenta la medic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-am masurat-o acum si am avut 125 cu 87 si 85 pulsul ( neregulat) In legatura cu pulsul, poate sa fie neregulat daca in ultima parte m-am emotionat un pic?
Si tensiunea e mai buna >

| asperger3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Poate fi de la emotii, stres, etc. Recomand sa faci mai des lucrul asta si sa vizitezi un cardiolog

| ElisaIonescu a răspuns:

Te enervezi prea tare, poate.