| valentin233 a întrebat:

Am 15 ani, 1 75 m si 55 kg. Problema este ca sunt slab, dar cel mai mult ma ingrijoareaza ca am bratele subtiri. Ce pot face sa le am mai groase?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Scherimuvi a răspuns:

Frate am 16 ani si am 58 de kg si sunt foarte multumit de mine mai slab dar ma misc mai bine fata de altii umflatii si chiar sunt admirat pentru ca sunt un pusti suplu

| ovy777 a răspuns:

Salut,Valentin.Pentru ati ingrosa bratele ar trebui sa mai pui cateva kilograme,nu foarte multe, dupa sa mergi putin pe la sala(nu de mese, de forta)dar cel mai important trebuie sa treci pe la un nutritionist sa iti dea o dieta de ingrasare insa sa fii in limita a vreo 60-65 de kilograme.

Răspuns utilizator avertizat
| Shado15 a răspuns:

Apucate de un sport.handbal.,sau du-te la salatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta nu trebuie sa te ingrijoreze prea mult greutatea; dezvoltarea fizica la baieti se opreste in jurul varstei de 19 ani si pana atunci este posibil sa ti se modifice greutatea, fara a face ceva anume.In orice caz, daca vrei sa dezvolti putin masa musculara in zona bratelor, fa zilnic flotari.Incepe usor, cu 15-20/zi si avanseaza treptat la 70-80/zi,chiar si mai multe, in cazul in care consideri ca este nevoie.Ideal ar fi sa faci o pauza de 1-2 zile pe saptamana(in weekend, spre exemplu), dar asta dupa ca ai depasit numarul de 30 de flotari/zi.
Daca-ti doresti sa te mai ingrasi putin si in rest, va fi nevoie de cateva modificari in ceea ce priveste alimentatia.Pentru a lua in greutate, trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga braza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci, alune, migdale sau fistic. Daca in cateva luni(minimum 3)nu observi nici-o diferenta, este posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate(cel putin momentan). Numai bine.

| expertulginecolog a răspuns:

Paii depinde du-te la un nutritionist ati va da un fel de cura de ingrasare nu e chiar asa rau succes

| buburacer a răspuns:

Ia o geaca groasa pe tine si mutate la polul nord, succes.

| ssssssfdsgfser a răspuns:

Mananca hambuga(ri), baga in tine ca spartu sauuu apucate de un sport gen handbal, lupte libere(unde vei face niste muschi de boss iti recomand) sau mergi la sala si tragi de fiarebatting eyelashes

| Sulumache a răspuns:

Consuma mai multe dulciuri si fast-food.