| lOrd2Skill a întrebat:

Salut TPU

Am 15 ani 1, 75 m si astm bronsic(cica, dar la spirometrie mi-a iesit acum o saptamana 102% si nu mai iau nici un puf doar niste pastile) si vreau sa ma apuc de sala, eu respir normal nu am nici o treaba cu crizele, nu tusesc nimic.Doctorul meu zice ca am plamanii unui om normal. Voi ce ziceti daca ma apuc, eu zic ca nu o sa se intample nimic.

Cel mai bun raspuns primeste fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai fost diagnosticat cu ast bronşic, NU se recomandă să faci efort fizic!

Deci, NU se recomandă să mergi la sală sad

Mai mult, observ că ai întrerupt tratamentul FĂRĂ acordul medicului curant, ceea ce este foarte GRAV!
Înseamnă că NU te interesează sănătatea ta sad

Toate cele bune.

| mjk99 a răspuns:

Salut! Te inteleg perfect. Am tot 15 ani, astm bronsic descoperit acum 8 ani, l-am tratat la inceput dar am incetat tratamentul dupa ce am observat ca deja nu mai avea nici un efect. pe parcursul tratamentului am luat in jur de 26 de kg in plus, deci m-am apucat de sala. mi-a fost greu deoarece nu puteam alerga avand in vedere faptul ca eram si gras, si cu astm... dar m-am descurcat, putin cate putin mi-a crescut rezistenta si am reusit sa slabesc 16 kg. Sala nu te afecteaza cu absolut nimic, la sala nu este efortul foarte mare, intr-adevar, transpiri dar nu respiri greu ca dupa 4-5 km de alergat. Stai linistit si apuca-te de sala. Sper ca te-am ajutat!

| MayaPhoenix a răspuns:

Stai linistit si eu am astm bronsic si sunt dansatoare laughing

| lOrd2Skill explică (pentru MayaPhoenix):

laughing

Sa inteleg ca nu are nimic daca fac sala nu? laughing)