| yurgay47 a întrebat:

Am 15 ani 1, 75m, 85kg si as dori sa mai scap de aceste kg in plus. Tocmai am facut un plan de exercitii (alergare, genoflexiuni, abdomene etc) insa as avea nevoie de o dieta potrivita pentru varsta mea (as dori un orar cu ce sa mananc in fiecare zi si cate mese sa fie). Nu ma pricep deloc la alimentatie... practic nu stiu ce sa mananc ca sa pot slabi.
Multumesc si astept raspunsuri de la persoane pricepute...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta nu este cazul sa tii diete, e suficient sa renunti complet la dulciuri, sucuri, fast-food si sa reduci cantitatea de paine, cartofi, paste si orez.
Un program de mese ar fi cam asa:
Dimineata o cana de lapte, o felie de paine cu carne slaba de vita, pui sau porc inabusita la cuptor sau fiarta (cu mirodenii, pe post de mezel) sau un ou fiert cu branza plus un fruct sau o leguma; la 11 un alt fruct sau leguma; la pranz o farfurie de supa sau ciorba cu legume si carne, o felie de paine, un felul doi gatit care sa includa cat mai putini cartofi, orez, paste; la 16 o cana de lapte sau un iaurt sau un fagaras sau branzica de casa si o leguma sau un fruct; seara o salata cu branza sau o bucata de carne slaba cu legume la abur sau la cuptor (fara cartofi) sau o portie de mancare gatita cu muraturi sau cu salata.