| Tetyy11 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani şi 4 luni şi înaltimea de 163-164. Vreau niste sugetii de inaltare pentru ca sunt complexat de inatimea mea. Vreau sa mentionez ca fac inot de 2-3 ori pe saptamana depinde de luna, iau vitamine (ulei de peste, vitamina d3) prescrise de endocrinoloc, printii mei au urmatoarele inaltimi: tata-169, mama-159, credeti ca mai pot creste 9-10 cm pana la vasta de 17-17 jumate ca sa am 175cm?
Mai vreau sa precizez ca fratele meu a avut 172 da l-a tasat foarte mult cocoasa si a ajuns pe la 169, dar el a crescut foarte mult intre 16-17 ani fara niciun sport, credeti ca mie mi se va intampla la fel?
Alteva ce vreau sa va mai spun este ca am crescut mult incepand cu varsta de 13 pe cand aveam 140, am crescut 15 cm pana la 14 ani si de la 14 ani pana la 15 ani am crescut 7-8 cm.
Credeti ca pot creste inca 5 cm pana la vasta de 16? Adica in 8 luni.
Faza e ca in astea 4 luni de cand am implinit 15 ani am crescut 1-1.5 cm, ceea ce mi se pare cam putin si dupa calculele mele pana la varsta de 16 ani m-as mai inalta doar 2.5 cm.

Si imi puteti spune cat ati crescut voi de la 15 pana la 18 ani, va rog? Sau mai de devreme pana la 18 ani?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Sari coarda, inoata, joaca fotbal etc

| Mannu18 a răspuns:

Ai mai crescut in acesti doi ani?