| alexdanut6978 a întrebat:

Am 15 ani si marti am facut varicela, acum e sambata si am foarte multe si ma mananca, m-am dat cu mixtura mentolata.
Sa lasam asta, am temperatura de 39.6°C, tusesc foarte mult, lacrimez fara sa vreau si imi curge nasul. Am luat si pastile pentru febra, si pentru varicela dar ma simt foarte rau, sa ma duc la doctor nu pot deoarece nu am voie cand am varsat de vant.
Ce as putea sa fac sa scap de aceasta febra, mentionez ca nu pot nici macar sa stau in pat si sa dorm, macar 1 ora, am consumat 3 sticlute de mixtura. Ce am, ce pot face?
FUNDĂ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zaiber a răspuns:

Am avut si eu pe clasa a 7a exact in vacanta de Craciun...cam 2 saptamani a durat toata treaba. nici eu nu prea am dormit. daca te dai cu mixtura mentolata, ar trebui sa te lase durerea. si incearca sa nu te scarpini. daca spargi o basica o sa ramana cicatrice. o sa treaca in aprox. 2 saptamani, fara sa mergi la doctor.

| Helly1226 a răspuns:

Si eu am avut varicela cand aveam 15 ani si nu am avut febra asa mare. Am luat doar mixtura mentolata si mi-a trecut in 2 saptamani. Cred ca trebuie sa iei antibiotice daca ai infectie. Suna medicul de familie.