| Raresh14444444 a întrebat:

am 16 ani si am hernie de disc, nu stiu de care.
Ideea e ca doctorul mi-a spus ca chestia asta se intampla pe la 30 de ani...ca am scheletul unui om de 30 de ani... si eu fac sport de contact, fac box si mma si mi s-a spus sa renunt..si am vazut si acest lucru si pe internet.
E grav? chiar ar trebui sa renunt? Cand ma gandesc ca as renunta... mi se zbarleste parul pe mine, imi vine sa plang, intru in depresie, chiar vreau sa fac o cariera mare din mma...
Sau ce pot face sa nu mai am dureri si/sau sa nu fac mai rau in timp ce practic sportul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista prea multe forme de hernie de disc.
Da, este grav si cu siguranta va trebui sa iti schimbi sportul Probabil ai mostenit un colagen de mai proasta calitate si probabil ai gresit ceva in antrenamente: fie ai inceput prea devreme, fie ai facut antrenamente prea grele sau pre lungi inainte sa ai o musculatura bine dezvoltata ca sa iti sustina spatele, fie ai neglijat exercitiile de intarire a spatelui (care nu te ajuta in sportul tau, ba chiar te incetinesc, dar care iti menajeaza coloana).
Te poti apuca de inot, este singurul sport bun in situatia ta. Asa nu vei mai avea dureri si vei putea face chiar si performanta, daca iti place.

1 răspuns:
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Dacă îți dorești să continui sportul pe care îl practici acum, îți recomand cel mai nou și revoluționar produs pentru articulații: https://www.comenziforever.ro/......move-ID446 +
un gel pe bază de aloe vera: https://www.comenziforever.ro/......nectar-ID5