| Pathy a întrebat:

Am 16 ani si urmeaza sa merg la mare. Mie mi-a venit ultima data ciclul pe 12 iulie, iar in 5 august urmeaza sa merg si sa stau acolo aproximativ 2 saptamani. Ca sa nu imi vina ciclu mi-am cumparat anticonceptionale(Rigevidon) cu toate ca nu am vrut sa iau. Problema e ca acestea se administreaza din prima zi de mestruatie, dar eu vreau sa incep de azi(2 august) pentru a nu-mi veni ciclul urmatoarele 2 saptamana. Deci intrebarea e: E vreo problema daca iau de acum anticonceptionalele? Si inca ceva, e vreo problema daca dupa acele 2 saptamini, si dupa ce ajung acasa intrerup brusc administrarea drajeurilor? Si daca cineva cam de varsta mea a mai luat anticonceptionale in scopul acesta, m-ar ajuta daca mi-ar spune cum le-a administrat si ce efect au avut. Multumesc mult! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti incepe in nici un caz sub nici o forma anticonceptionalele. Ele sunt preparate hormonale cu numeroase efecte adverse, care se iau cu maxima atentie, numia prescrise de ginecolog si in modul permis de medic. Nici cel mai nebun medic din lume nu-ti va permite sa iei acum contraceptive, fiindca asta iti poate da dereglari hormonale definitive.
Nu poti intrerupe pastilele dupa ureche. daca te apuci sa iei contraceptive, cu permisiunea ginecologului, trebuie sa le iei minim 3 luni, sa le intrerupi la sfarsitul foliei, daca ginecologul iti da voie.
Ca sa-ti amani menstra, trebuie sa mergi la ginecolog cu minim 3 oluni inainte, acesta iti va recomanda un preparat potrivit tie, vei doua sau trei folii corect (incepand din prima zi a menstrei, cu pauza la timpul potrivit) ai apoi vei lua fara intrerupere doua folii, asa incat sa-ti amani menstra dintre ele. Dar asta numai cu analize si sub atenta supraveghere ginecologica. Asta se face o data in viata, daca este o situatie de viata si de moarte, fiindca chiar si asa multe femei au nevoie apoi de luni lungi de tratament ca sa revina la normal. Daca faci ceea ce ti-ai propus tu, e echivalent cu o tentativa de sinucidere fiindca poti sa si mori, dar mai probabil, iti vei nenoroci toata viata. Oare merita marea asta sa stai dupa aceea prin spitale luni si ani, sa nu stii daca mai poti avea vreodata copii si sa risti sa faci cancer genital curand? Eu nu cred.

Răspuns utilizator avertizat
| znstr a răspuns:

Mi se pare nebunie curata sa iei anticonceptionale fara a-ti incepe viata sexuala si sa ai probleme si ingrijorari de genul. Pe net am dat de un medicament, Tarisin sau Tarosin se numeste, care cica intarzie menstruatia cu 4-5 zile.

O tipa a luat anticonceptionalele Mercilon timp de 2 luni zi de zi, fara pauza aceea intre luni, iar ciclul menstrual i-a intarziat. Dar dupa 2 luni, ideea este ca nu trebuie sa continui, sau daca vrei, trebuie sa faci ceva pauza. Am inteles ca si medicamentul Orgametril are acelasi efect, il iei cu 1-2 zile inainte sa-ti vina menstruatia, si continui sa-l iei pana la data cand doresti sa iti vina din nou, insa riscul este sa-ti vina mult mai abundent. Eu sincer nu ti-as recomanda sa iei de la varsta asta anticonceptionale, iti poate intarzia menstruatia chiar 3-4 luni, iar mai apoi sa fi nevoita sa faci tratamente cu alte pastile (implicit injectii, din cate am citit), doar ca sa-ti refaci ciclul. Cel mai bine lasa natura sa mearga de la sine, eventual foloseste OB. happy

| Pathy explică (pentru znstr):

Sincer chiar nu vroiam sa ajung la anticonceptionale. Am cautat in 3 farmacii Orgametril si nu am gasit. Am avut probleme cu menstruatia si am mai luat 3 luni anticonceptionale sa-mi reglez. Am avut si un chist acum un an si mi s-a spart exact cu 2 zile inainte de a merge in Italia la mare. Pe cand am mers la mare mi-a venit ciclul si in loc sa stau pe plaja, plangeam in camera de hotel deoarece pentru mine Ob sunt cele mai mari prostii. Imi vine mult si tot trebuie sa stau cu frica in spinare. Ca iau doua saptamani anticonceptionale nu cred ca o sa fie o tragedie. Plus ca endocrinologul (care e si sexolog) mi-a zis ca atunci cand merg la mare pot lua o luna anticonceptionale ca sa nu imi vina luna aia menstruatia. Ei asta ehappy

| znstr a răspuns (pentru Pathy):

Eu inca sunt de parere ca trebuie consultat ginecologul, nu sexologul care se ocupa cu altceva (te sfatuieste cum sa-ti duci viata sexuala, probleme legate de "dormitor", nu de menstruatie). Doar ginecologul dupa ce te intreaba unele chestii si discutati, iti da un tratament potrivit varstei, corpului, dezvoltarii si problemelor tale. Risti mult luand anticonceptionalele astea, dar oricum, eu iti doresc sa nu ai probleme si sa ai vacanta pe care ti-o doresti happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu nu ti-as sugera sa iei anticonceptionale asa, dupa ureche. Majoritatea se dau cu un scop si sunt prescrise de medic. Ori daca ti-ai inceput viata sexuala si se iau constant, ori daca ai probleme hormonale. Cat despre faptul ca iti intarzie ciclul, nu cred ca au efectul asta. Ele se iau tocmai in problemele intarzierii mentruatiei, ca sa iti vina. Si eu am avut problema asta si am folosit OB. Nu cred ca este moarte de om, daca in primele zile nu intri in apa. Doar stai 2 saptamani acolo, ai timp de balaceala. Foloseste-le pe cele mai mici si poti intra in apa in ultimele zile de menstruatie daca il schimbi cum iesi din apa.

Răspuns utilizator avertizat
| nukulik a răspuns:

Nu e bine sa te joci cu activitatea hormonala a organismului. Mai bine lasa anticonceptionalele si daca se intampla sa-ti vina, pune-ti OB. Incearca-le intai pe cele mici si vezi daca le suporti si apoi poti sa le schimbi cu unele mai mari [nu conteaza daca esti virgina sau nu, depinde doar de elasticitatea himenului]. Deci lasa anticonceptionalele si cumpara-ti niste OB-uri happy