| Ionuțmocanu6778 a întrebat:

Salut TPU! Am 16 ani, sunt la liceu și am deviație de sept și vreau să mă operez gratuit, citisem pe aici că poți să te operezi gratuit dacă ești asigurat de casa de asigurări ca și minor/elev. Este adevărat? Dacă da, trebuie să plătesc întâi eu și apoi să îmi dea casa de asigurări banii înapoi sau fac schimbul între ei automat? Mai sunt și alte costuri derivate din operație precum consultații postoperatorii care nu le suportă asigurarea? Atât pentru azi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind elev esti asigurat prin efectul legii, asa ca nu trebuie sa platesti nimic, nici pentru operatie si nici dupa aceea, spitalul deconteaza cheltuielile cu Casa de Asigurari de Sanatate.