| zeuspebepeee a întrebat:

Am 17 ani si am o problema cu articulatiile la genunchi de ceva vreme, tata sustine ca din cauza ca imi petrec foarte foarte mult la birou si pana acum nu l-am crezut dar consecintele nu au in intarziat sa apara. Efectiv nu pot alerga, nu pot sa-mi indoi picioarele foarte tare si as vrea niste sfaturi ca sa pot sa-mi revin la normal. Am inceput sa fac exercitii zilnice pentru articulatii la genunchi dar as vrea sa intreb daca mai aveti sfaturi pentru a putea scapa de aceasta problema mai repede sau daca ar trebui sa vad un medic ceea ce nu cred ca e cazul dar cine stie. Funda ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Dacă ai această problemă la articulații de ceva timp de ce nu ai mers la medic?
In fine, problemele la articulații apar din multe motive. cum ar fi :
- alimentație nesanatoasă
- lipsa de vitamine, inflamatie minerale, calciu si vitamina D.
- prea mult timp petrecut în casă sau în pat mai bine spus, corpul are nevoie de mișcare să știi.
- lipsă de activitate fizică
- activitate fizică prea întensă și s-ar putea să ai o inflamatie la articulații.

Mergi la medic mai sigur, o să-ți facă o radiografie și îți dă un tratament.
Sănătate!

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu e cazul sa mergi la medic? Ba da este cazul! Incearca sa mergi fie la un reumatolog, fie la medicina recuperatorie, doar asa te vei face bine, nu stand acasa si facand nu stiu ce exercitii care mai mult iti suprasolicita acea articulatie afectata deja.