| BossKlauX2015 a întrebat:

Am 18 ani, exista un tratament pentru disfunctia erectila fara operatii sau consultarea doctorului? Mentionez ca nu sunt gras, nu sufar de vreo boala. Cred ca am aceasta problema de un an, doar ca inainte erectia ma tinea mai mult si aveam ca oricine, dimineata si seara sau pur si simplu la intamplare, acum abia daca mai am dimineata( nu e sub capacitate maxima), sau daca stau in picioare nu ma tine, numai daca stau in at, ma mai excit cateodata si nici daca mi-o frec nu am tine si tot e la o capacitate slaba. Mai mentionez ca ma masutrbez maxim de 2 ori pe saptamana, de 2 saptmani am incetat sa o mai fac zilnic (daca asta ar fi de fapt problema). Raspunsuri va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa repari nimic in doar 2 saptamani, cand ani de zile ai facut-o excesiva. Ai nevoie de timp indelungat, ca sa revii la normal.
Oricum, nu exista tratament dupa ureche pentru problema ta, de aceea este indicat sa ai investigatii medicale, facute de un medic urolog.

| doctorandus a răspuns:

Nu, mergi la medic si cere si trimitere la cardiologie, ca are legatura.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru doctorandus):

La urologie trebuie sa mearga, cardiologia este pentru inimă.

| doctorandus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Știu ce e aia cardiologie și, da, are legătură.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru doctorandus):

A, ok eu credeam ca a ti tastat gresit dar posibil sa aveti dreptate se leaga inima cu erectia, sa meargă la medici si ei vor depista adevarata cauză. Multa sanatate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Dar atunci cand faci asta, adica cand incerci sa vezi daca "te tine" sau nu, simti existarea? Daca nu simti si nu vrei asta cu adevarat... nu are cum sa se intample.

Adica mai simti nevoia sa faci asta? Exista starea de excitare?

Las recomandarile pentru controlul medical la final.

| Frank51 a răspuns:

Da, la vrajitoare.

| Adrian5575 a răspuns:

La 18 ani nu e ca la 15 ani. Cu trecerea timpului nu se mai ridica cand vrea ea, se ridica cand vede ceva interesant. Asa e la toti barbatii. La batranete o sa te rogi de ea cu lunile si nu o sa mai vrea. Important e sa ti se ridice in timpul actului sexual, nu cand stai in pat, te plictisesti si vrei sa te joci cu ea.

| NakedWarrior a răspuns:

Renuntarea la labuta poate duce la astflel de probleme initial, inseamna ca te vindeci de dependenta, dureaza mai mult de 2 saptamani.Totusi de doua ori pe saptamana nu e mult deloc mult, eu faceam zilnic si nu am avut probleme, din ce descrii pare mai grav la tine.Mergi la medic urolog daca nu se amelioreaza, nu e nici o rusine, eu am fost cand ma durea un testicul, mi-a dat ceva pastile si mi-a trecut.

| doctorandus a răspuns (pentru NakedWarrior):

Adicție sexuală nu există nici în DSM-5 (2013), nici în ICD-10 (2016), nici în ICD-11 (2020).

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/p/onanie ar fi un diagnostic valabil.

| Sebastiann7 a răspuns:

Incearca sa ai un program bun de somn si sa faci sport, poate esti sedentar de o vreme si plictisit de viata, incearca de 3 ori pe saptamana cate o ora, o ora jumate in care sa dai tot din tine. Poate cauza este una psihica, nu fizica, poate esti intr-o perioada in care esti trist, anxios si nu ai chef de nimic ori esti stresat, si asta poate fi o cauza. Ti-am spus, incearca sa fii activ fizic. Am trecut si eu prin ceva de genul, dar mai mult a fost pe plan psihic la mine, pana am trecut de niste ganduri, dar m-a ajutat destul de mult ca am inceput sa fac sport regulat, deoarece iti creste nivelul de testosteron si automat apetitul sexual. Chestia pe care nu o intelegi este ca erectia nu vine asa doar, ca te pui in pat si efectiv incepi sa te masturbezi si te astepti sa ai erectie, totul e psihic, trebuie sa ai un sentiment puternic, ceva ce iti provoaca excitarea aia, dar poate ca chestia asta e oprita de alte ganduri, probleme din viata de zi cu zi, habar n-am. Daca trece mai mult timp si nu se rezolva chestia asta, mergi la un medic urolog, dar intai incearca ceea ce am scris mai sus.winking