| LaYz a întrebat:

Am facut operatie de deviatie de sept, si am fost externat astazi, dupa 2 zile de la internare. Vreau sa stiu daca e normal sa nu simt gustul la nici un aliment ( indiferent de apa sau mancare ) si in cat timp imi poate reveni aceasta proprietare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| spiridus25 a răspuns:

După operaţia de deviaţie de sept, pacientul poate simţi o sensibilitate sau o uşoară durere la nivelul nasului. La recomandarea medicului, se poate administra o medicaţie care să amelioreze durerea. Odată operaţia de deviaţie de sept încheiată, chirurgul va pune în interiorul nărilor tampoane nazale care vor absorbi sângele. Se poate folosi şi o atelă nazală care va menţine septul în poziţia corectă până la vindecarea completă. Tampoanele sau dispozitivul ajutător vor fi îndepărtate după câteva zile când vindecarea este considerată completă. Operaţia de deviaţie de sept poate genera şi complicaţii postoperatorii. Administrarea de antibiotice timp de câteva zile ne fereşte de complicaţiile nedorite. Câteva zile este bine să nu se sufle nasul şi să nu se strănute cu gura deschisă. Astfel vor putea fi evitate modificările de presiune. De asemenea, gheaţa aplicată local ameliorează disconfortu