| kitra97 a întrebat:

Salut TPU! Am fost diagnosticat cu rectocolită ulcero-hemoragică. Din fericire doctorul mi-a spus doar să evit cruditățile. nu mi-a spus exact ce regim să țin cel putin pana vin analizele de laborator. Dacă mai sunt și altii mai veterani ca mine cu această boală, imi puteți spune un regim alimentar care sa nu ma trimită pe wc de 3-4 ori pe zi? Mersi, ofer fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| neprihanitul a răspuns:

Evita alcoolul, bauturile acidulate si cu zahar (sucuri, energizant, chiar si sucurile "naturale"), alimentele prajite, picante sau procesate, mezeluri, chipsuri. Este redomandat sa mananci supe de orice fel, legume fierte sau la cuptor, orez, carne fiarta sau la cuptor. Practic, trebuie sa te feresti de orice fel de alimente nesanatoase. La fel de important este si stilul de viata sanatos. Fa miscare, bea apa suficienta, evita sa pierzi noptile (ajuta foarte mult sa dormi noaptea fiindca ajuta la recuperarea organismului in caz de boala sau convalescenta)

| kitra97 explică (pentru neprihanitul):

Mersi mult de răspuns. Voi lua in considerare dar na sti cum e. la 25 de ani tentatiile sunt mari laughing Dar mă voi stradui. Mersi de raspuns!

| neprihanitul a răspuns (pentru kitra97):

Cu mare drag. Stiu foarte bine cum este fiindca am avut peobleme similare exact la 25 de ani. A trebuit sa tin regim alimentar 10 luni si tratament timp de un an din cauza asta. Sunt 8 ani de atunci, mi-am schimbat stilul de viata si alimentatia si ma simt mai bine ca oricand. Ai grija!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caută pe google ca gasesti forumuri unde pacienti cu boala ta discuta cu medici sau pacientii intre ei si spun ce le-a ajutat pe ei sa se vindece ce regim au tinut si ce tratament medicamentos au urmat