| Audi3456 a întrebat:

Am mai pus aceasta intrebare dar contul anterior s-a dus.
Am 3 intrebari doar, vreau sa-mi raspundeti mai pe scurt si mai explicabil va rog frumos ca va
1) de ce apare cancerul?
2)ce alimente previn cancerul si ce alimente dezvolta cancerul?
3) ce trebuie sa fac sa nu-mi apara, doamne fereste! Ma refer: sa fac sport? Sa dorm mult? Spuneti-mi va rog ce sa fac
Promit ca va

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. In mod simplu, din cauza unor mutatii aparute in ADN. Din pacate, nu cunoastem toti factorii care determina aparitia acestor mutatii. Stim ca unele din aceste mutatii sunt innascute, asltele se dobandesc ca urmare a expuneri la anumite virusuri (HPV, HTLV1), la anumite toxice (nitrati, fum de tigara, azbest), la materiale radioactive si radiatii, la hormoni, dar si fara o cauza anume (fie intamplator, fie sub actiunea unor factori pe care nu ii cunoastem).
2. Nu exista alimente care il previn si nici alimente care il provoaca. Exista alimente care il favorizeaza: carnea rosie, carnea incarcata de hormoni, alimentele afumate, grasimile saturate, fructele si legumele tratate cu chimicale si alimente care au un rol protector: fructele si legumele proaspete, netratate.
3. Este bine sa faci sport, sa pastrezi o greutate normala, sa nu fumezi (nici activ, nici pasiv), sa consumi alcool cat mai moderat (rar si putin), sa nu consumi droguri de nici un fel, sa nu expui excesiv la poluare, sa nu faci nici o infectie cu transmitere sexuala, sa nuiei medicamente fara indicatia medicului. Nu conteaza cat dormi.
Trebuie sa tii cont ca peste jumatate din cazurile de cancer nu sunt prevenibile, ca orice ai face, iti reduci riscul cu maxim 30%, restul fiind independent de vointa ta.

2 răspunsuri:
| MedRex a răspuns:

1. Pentru ca in ciclul de replicare se produce o greseala de copiere a ADN-ului si enzimele care trebuie sa repare greseala nu o fac. Asa ca apare o celula defecta care pe viitor va replica alta celula defecta si asa mai departe in progresie logaritmica.

2.Nici unul si nici unul. Recomandarile de dieta in tratamentul diferitelor tipuri de cancer tin de anumite functii celulare/replicare si nutrientii din anumite alimente pot furniza precursorii pentru celule canceroase.

3. Sport in o masura normala, respectare ritm de somn-veghe, alimentatie echilibrata fara excese de orice fel, fara fumat, fara baut alcool excesiv, etc. Asta doar va reduce clasa de risc pentru anumite tipuri de cancer - cancerul va fi boala care va omori cel mai probabil copii/nepotii nostri.

| Audi3456 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! Nu am putut sa va dau funda la toti dar o sa ma revansez.