| Suntogresala a întrebat:

Salut TPU,am mai pus o intrebare si n-a raspuns nimeni, aia e, mai pun inca una
Sunt clasa a 9-a, trec in a 10-a,vin de la tara si sunt mai diferit de cei de la oras,am multe probleme psihice(depresie,anxietate si mai am)de mic tot primesc bully pe cum arat si cum sunt,cand am venit in primul an la acest liceu am crezut ca cei de la oras sunt mai diferiti si va fi mai bine,a fost din ce in ce mai rau, la fel de rau si mi-am luat si mai mult bully, mult rasism.Eu de mic n-am avut prieteni, nici macar 1 din cauza acestui bully ca de mic pana acum nu pot vorbi cu nimeni sau sa ma imprietenesc ca mi se spune"Nu vorbi cu ala ca e tigan", cand ma duc undeva se fac glume pe seama mea cu"Ascundeti telefoanele si portofele ca va fura tiganu asta". Acum in a 9-a aceleasi glume proaste,pe strada(in oras)mi se spune des"au venit ciorile in oras ba"Multi copii se iau de mine pe cum arat, pe culoarea pielii si tot asa, am incercat sa vorbesc cu profesorii dar din pacate n-am reusit nimic am incercat multe lucruri.Eu mereu am fost exclus de lume din cauza pe cum arat,in lumea asta conteaza foarte mult cum arati,mi-as dori foarte mult sa citeasca asta macar o persoana sa vada prin ce trec ca m-am saturat atata bully sa-mi iau si sa ma doara atata, de mic pana acum numa de asta am avut parte, si daca ziceti de parinti am vorbit si cu ei dar din pacate dau importanta mai multa fratelui mai mic si pana si ei ma exclud si zic sa ma descurc singur si ma trateaza cu indiferenta si de aia ca cer ajutorul prin ce sa fac.Stau si la un camin si acolo se face misto dublu de mine,eu sunt gluma lor,orice gluma se face trebuie sa fie legata de mine pe cum sunt,cum arat,mi se pune porecle din desene cu personaje cele mai urate.Din cauza acestui bully am ajuns sa stau inchis zi si noapte,sa nu mai ies sa ma bucur de soare si eu ca din cauza ca mi-e frica sa ma intalnesc cu cineva pe strada ca se incepe iar sa rada de mine,nu pot vorbi cu nimeni ca stiu ca se va rade de mine, ma ascund foarte mult, rad fete si baieti de mine.Am fost si la psiholog si psihiatru dar nu m-au ajutat deloc.Sunt o persoana mai "inimoasa"si pun tot la suflet si asta ma distruge enorm de mult, am luni de nopti nedormite, dorm doar 30 de minute pe noapte,stau treaz toate noptile cu gandurile mele, cu vocile din capul meu, am vreo 6 luni de nesomn, doar 30 de minute pe noapte,nu stiu de ce dar noaptea nu pot dormii deloc,ziua ma ia somnu dar noaptea deloc,zici ca noaptea beau cafea si imi da energie(de mentionat ca eu nu beau cafea, cola sau ceva, n-am gustat vreodata cafea)am avut si o relatie cu o fata timp de 2 ani dar aceasta s-a deapartir de mine si din cauza aceasta nu mai mananc, de dormit acele 30 de minute o visez numa pe ea,a trecut un an dupa despartirea ei dar tot o visez si ma gandesc la ea
Mai am o problema cum ar fi ca eu am o obsesie mare pentru imbratisari,prin acea obsesie se intelege ca imi doresc foarte mult sa fiu luat in brate si sa iau si eu,din cauza ca eu rog foarte multe persoane sa le imbratisez dar acestea ma refuza din cauza cum arat
Ma luteti ajut ava rog TPU, Macar o persoana sa vada acest mesaj, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexaCrs a răspuns:

Crede-mă chiar te înțeleg din cam toate punctele de vedere. Știu cum e să primești bully, știu cum e să suferi din dragoste, știu cum e să fii o persoană sensibilă și știu cum e să nu dormi nopțile.
Acum îți e greu și înțeleg, dar crede-mă ar trebui să iei în seamă ce zic, pentru că te înțeleg prea bine. Este dificil, dar ceea ce poți face în momentul de față e pur și simplu să îți trăiești viața în continuare. Să te focusezi pe tine, pe ceea ce îți place...am văzut că vrei sa dai la jandarmerie, intresează-te de asta și încercă să faci ceva in privința asta.
Crede-mă după ce termini liceul, lucrurile se schimbă și atunci o să îți pară rău că ai stat atât sa te consumi, pentru că la ceva timp după ce termini o să realizezi că lucrurile astea nici măcar nu mai contează. E posibil să fie chiar mai greu după și să îți pară rău că te-ai plâns pe parcursul liceului. Ce e cert, că într-un final lucrurile astea vor dispărea sau se vor diminua... școala, liceul e doar prima parte din viață.
O să vezi că la un momendat daca lupți puțin, o să îți fie mai bine, și probleme astea de acum ți se vor părea mărunte la un momendat.

| Suntogresala explică (pentru AlexaCrs):

Iti multumesc mult,acest mesaj chiar ma ajuta,chiar ma face sa ma simt putin mai bine, multumesc mult pentru acest raspuns frumos si celor care mi-au raspuns, si multumesc ca ma intelegi, si-mi pare rau daca ai trecut si tu prin astea, se vede ca esti o persoana foarte buna

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind minor poti beneficia de ajutor de la psiholog pe gratis. Vezi daca liceul unde esti tu are alocat vreun psiholog, fiindca te poate ajuta si chiar poti primi medicatie ca sa te linistesti.

Cu cei care te bully este simplu: ii ignori iar ei la un moment dat cand vor renunta sa te mai necajeasca, fiindca tu mai au distractie pe seama ta, fiindca tu nu-i mai bagi in seama si nu le mai arati ca te consumi.

Dimpotriva, iesi afara, bucura-te de soare si caldura, este vacanta, toata lumea se plimba, merge la plaja, tu poate te intorci la tine la sat, ceea ce va face sa ai din nou incredree fiindca esti cu familia si oamenii care te plac.

Cu fetele nu te grabi, ca esti inca foarte micut la varsta asta, deci nu ai pierdut nimic si nici nu ai d ece s ate panichezi.

| Suntogresala explică (pentru Violleta2022):

Am psiholog si-n liceu ca merg la el cam zilnic si sunt singuru care din liceu merg zilnic dar nu ma ajuta deloc niciunu,mai mult inteleg din ce mi se zice ca e vina mea ca pun la suflet,ca-i bag in seama,pai si asta e problema ca si in sat aici e la fel, parintii sunt si ei ocupati si n-au timp deloc de mine, nu pot sa ies, nu mai pot sa vad oameni razand pe seama mea, ma doare foarte tare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Suntogresala):

Bineinteles ca poti sa iesi singur si chiar trebuie sa-ti impui acest lucru, sa le arati celorlati ca nu-ti mai pasa de rasul lor, de prostia lor, ca te-ai schimbat si acum ii poti ignora fiindca esti mai puternic.
Si psihologul iti spune acelasi lucru: nu mai pune nimic la suflet, nu le mai arata ca suferi, nu te mai ascunde, treci pe langa ei, fa-te ca nu auzi.

| Suntogresala explică (pentru Violleta2022):

Da exact, aceleasi lucruri

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa dormi,
Maine vei primi multe raspunsuri
happy
Somn ușor,

| Suntogresala explică (pentru ioana748):

N-am putut dormi, dar cel mai mult ma bucur ca chiar am primit macar un raspuns, nu-mi vine sa cred ca chiar mi s-a raspuns?

| ioana748 a răspuns (pentru Suntogresala):

Dar de ce ti ai pus numele acesta.
Pune mai bine, sunt o minune, o viata.
Daca urmaresti cateva interviuri cu Gelu Duminica, ai sa intelegi mai multe.
Si asa ca o paranteza, bine ca nu esti blond in Africa, sa vezi acolo bullyng.
Trebuie sa recunoaștem ca suntem intr o tara cu lipsa de educație.
Tu gandeste te ca sunt copii cu handicap si li se spune schiop sau orb sau handicapat.
Adica orice este diferit este motiv ca unii sa scoată frustrarea si mizeria din ei.
Insa, uite...ma uit la filipinezii care lucrează pe la noi, in Bucuresti sunt destul de multi.
Imi place atitudinea lor demna, nu cred ca s ar lasa marcati de vreo jignire penibila
Suntem de atatea culori si feluri pe pamant ca mi se pare haios sa razi de culoarea cuiva dar si cineva sa ia in serios glumele unor oameni superficiali.
Spune le si tu ca nu esti tigan, ca te ai operat.
In afara sa tratezi cu umor eu nu vad alta solutie.
Eu mi as face un tricou personalizat pe care as scrie.
„Unii cica sunt tigan, eu ma credeam un simplu pamantean"
Fiecare suntem cei care suntem, asa cum tu esti cel care esti.
Toate sunt trecătoare., oricum vei trece peste perioada aceasta.
Acesti colegi vor fi istorie in curand.
Ba sa iesi afara ca soarele este pentru toti si este gratis.
Sa fii sanatos ca asta este important,
Daca am fi in privat ti as spune ca de prosti e lumea plina.
Toate cele bune ❤️

| Suntogresala explică (pentru ioana748):

Multumesc mult,asa este si numele reflecta realitatea spusa de multi, cam asa mi se spune mai mereu, ca sunt o greseala si degeaba fac umbra la pamant ca mai bine ma omor, dar aia e, si multumesc mult de spirjinul vostru, si tie toate cele bune si multumesc inca odata de vorbele frumoase

| Suntogresala explică (pentru ioana748):

Multumesc mult,asa este si numele reflecta realitatea spusa de multi,cam asa mi se spune mai mereu, ca sunt o greseala si degeaba fac umbra la pamant ca mai bine ma omor, dar aia e, si multumesc mult de spirjinul vostru, si tie toate cele bune si multumesc inca odata de vorbele frumoase

| ioana748 a răspuns (pentru Suntogresala):

Cu drag,
Una este ce spun unii si altii si alta este realitatea.
Iti dai seama ce suflete triste se ascund in spatele a cele ce vorbesc ei cu tine.
Ca de fapt ei se simt ca o greseala si ar vrea sa moara.
Ar trebui sa i privesti cu compasiune, doar un suflet chinuit poate ajunge asemenea monstru.
Lasa i in plata Domnului, cel mult fa ceva glume chiar autoironice.
Chiar nu merita sa ti bati capul, ei trebuie sa mearga la psihiatru.
Nu i treaba ta despre ei.
Mult succes in cariera si o viata cu impliniri sa ai.
Maica Domnului sa ti fie ajutor.
O imbratisare de aici.
❤️

| Suntogresala explică (pentru ioana748):

Multumesc mult se vede ca esti o persoana foarte buna, multumesc si da chiar m-ar ajuta o imbratisare ca n-am mai avut una de foarte multi ani, chiar as vrea 1

| ioana748 a răspuns (pentru Suntogresala):

big hug
Da i incolo,

| Suntogresala explică (pentru ioana748):

Eu ii dau, acolo ziceam de imbratisare ca aveam nevoie de 1 nu de alt cineva, ziceam ca am nevoie mare de o imbratisare de la o persoana dar n-am parte deloc de ea

| ioana748 a răspuns (pentru Suntogresala):

Oamenii vin si pleaca uneori. O sa apara si acea persoană. Inseamna ca nu era cea potrivită.
Esti foarte tanar si este firesc sa existe si relatii care se termina.
Cand vei avea o noua iubita vei intelege de ce te ai despartit de cea din trecut.
Se intampla tuturor sau aproape tuturor.
happy

Răspuns utilizator avertizat
| Eminemmm a răspuns:

Salut bro, acum sper că ești mai bine, în primul rănd vreau să ți spun că te înțeleg foarte bine, și eu am trecut prin FOARTE mult bully în viața mea, din clasa 1 pănă în a 8 a primeam nonstop, și acu mai primesc dar e mai ok, eu nu îți pot da prea multe sfaturi având în vedere că nici eu nu prea mă descurc și încă învăț să stăpânesc, dar îți pot spune asta, nu îi băga în seamă, pentru că ei n au fost educați, s au or fi niște copii care le dă mami și tati bani pentru țoale și se cred mai presus decât alții pe banii părințiilor, și chiar dacă ai fi țigan n ar avea nimic, ești tu om la fel ca ei, știu că să spui e ușor dar practica nu, dar sunt siguri că vei reuși să te ridici și vei ajunge cel mai tare de acolo, capul sus rege deoarece cade coroana, încearcă să ți găsești un hobby pe care să l practici zi de zi, și în legătură cu aceea fată, și eu am suferit după multe fete, dar gândește-te că mai sunt ogrămadă de fete, cu siguranță vei găsi în viitor pe cineva care să te iubească așa cum ești, și să te îmbrățișeze de câte ori ai nevoie, sper că te am ajutat bro

| Jackon a răspuns:

Nu are nici o relevanta ca esti de la tara cu depresia la oras de fapt e mai multa depresie si anxietate nu te face cu nimic diferit, iar faza ca isi bat joc de tine sau rad de tine e strict problema la tine incearca sa te schimbi daca chiar toti te ocolesc problema e la tine.

| Suntogresala explică (pentru Jackon):

Pai ce vrei frate sa fac daca eu nu sunt tigan si is mai negru de la soare ce vrei sa-mi fac schimbare de skin ca-n jocuri? Sa ma duc sa fac un act doveditor ca nu-s tigan? Tot eu sunt problema ca au ei probleme si n-au de cine rade?

| Jackon a răspuns (pentru Suntogresala):

Ii ignori simplu.

| Fulgerr1123 a răspuns:

Cum adică am incercat sa vorbesc cu profesorii dar nu am reușit nimic?
Da ce morții lor păzesc acolo și profesorii ăștia? Directorul ăla doarme ce e paznic.

| AlinaXVE a răspuns:

Nu ești diferit toți suntem oamenii în treaba cu depresia nu te juca mergi iarăși la Dr și numai pune totul la suflet.

| Suntogresala explică (pentru AlinaXVE):

Da ai dreptate dar ei is foarte rasisti si ma exclud mereu de oriunde