| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,TPU am nevoie de ajutor,eu mereu cand cineva tipa tare atunci,ma doare timpanul, este normal sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Da, este normal.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu prea e normal. Cu exceptia cazului in care iti tipa tare un ureche.

| Andreeaioan115 explică:

Scuze nu am vrut sa scriu eu*, am scris repede

| nirocino a răspuns:

Dacă îţi zbiară cineva în ureche e normal să te doară timpanul!

| Daniel2836 a răspuns:

Salut Dc_Nicoleta_2000,
Depinde de volumul țipătului. Acesta este diferit de la hertz la mega hertz. Hertzul, în limba română scris și herț, este unitatea de măsură pentru frecvență în Sistemul Internațional. Simbolul pentru hertz este Hz. O frecvență de 1 Hz corespunde la o perioadă de repetare a unui fenomen de o secundă, 2 Hz la o jumătate de secundă, etc.De exemplu, putem spune despre o ciocănitoare care bate cu ciocul în scoarța unui copac de 10 ori pe secundă, capul acesteia oscileaza cu o frecvență de 10 Hz. În concluzie este imposibil o singură persoană (prin țipat) să poată să îți afecteze timpanul.
Mulțumesc,

| jocker007 a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna sau dintr-o data a inceput. Daca vrei poti merge la un consult orl sa faci o audiograma si o timpanograma sa vrzi cum arata auzul daca simti ca nu e cum trebuie.

| Andreeaioan115 explică (pentru jocker007):

Dintr-o data a inceput, cineva tipa si ma doare un timpan.

| jocker007 a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa faci un consult orl. Poatre a sensibilizat un pic nervul auditiv acel sunet putenic si ai nevoie de un tratament.
Ai avut cumva acufene pe moment?