| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Am nevoie de sfatul vostru, sincer, pentru ca eu nu mai stiu ce sa fac sau sa cred...
Este vorba despre iubita mea. Ea sufera de anemie si in ultima saptamana a devenit foarte obosita, inainte obisnuiam sa stam cu orele ziua la PC, in jocuri, timp de 2 luni. Dar acum este tot timpul obosita, dar nu poate dormi deloc. Doarme doar de la 5 seara, pana la 7. In rest, ne apuca zilnic 6 dimineata, pentru ca nu poate sa doarma.
Problema mea este ca este atat de incapatana si nu vrea sa ia nici o pastiluta. Nu vreau sa mearga la medic, pentru ca nu ii plac medicii si nu ii plac pastilele. O iubesc foarte mult, dar nu stiu cum sa o conving sa faca o schimbare, pentru ca stiu ca nu este bine. Si nu e ca si cum ma pot duce la ea, cand locuim atat de departe unul de celalalt.
Vreun sfat?
Ea are 17, btw. Eu 19.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Daca nu vrea medic si pastile, atunci sa controleze prin dieta. Vezi ca exista pe net o lista cu ce alimente trebuie consumate in caz de anemie, dar este o solutie provizorie. Pana la urma tot la medic va ajunge sa repete analizele(fara ele nu se poate pune diagnosticul) si vezi daca are pierderi mari prin menstruatie, ceea ce poate cauza anemia si este nevoie sa mearga la ginecolog. Eventual sa ia niste fier cu vit C de la farmacie

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Comunica cu parintii ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca mai repede suferi pentru ca nu mai ai cu cine sta online pe jocuri. Dacă e genul ala de fata căzută în cap și nu înțelege ce ii zici, nu prea ai ce sa faci. Nu poți obliga pe cineva sa facă ceva cu forța dacă nu vrea. Ea are părinti, lor ar trebui să pese. Nu ție.

| DoarAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi gresit atunci. happy Eu am dat doar un exemplu, nu ca de asta as "suferi". Intelege tot ce ii spun, asta-i idee. Dar toate pana la medic. Sunt iubitul ei, imi pasa la fel de mult, si este perfect normal sa-mi pese. Ca nu-s acolo de decor. Eu doar am cerut un sfat, daca nu-l poti da, abtine-te.

| anonim_4396 explică (pentru DoarAlin):

Pai esti de decor dacă va iubiți la distanță și nu ii oferi nimic in schimb. Presupun ca și sexul îl practicați tot online.

| DoarAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Distanta sau nu, putina importanta are. Da, era bine daca nu eram atata de departe, dar asta e. Prefer sa nu intru in detalii aici, mai ales ca subiectul era altul.

| anonim_4396 explică (pentru DoarAlin):

Dacă tot faci atât pe deșteptul și contrazici persoane cum am văzut mai sus, atunci de ce nu îți iei fătuca, să te speli pe cap cu ea și să ne lași pe noi in pace? Când îți zice omul care ar fi problema ( ce nu exclud nici eu, ca și eu joc online și nu câte 3 ore/zi), tu contrazici "că nu aia e problema". Pc-ul în exces dăunează. Eu îmi schimbasem și stilul de viata din cauza jocurilor online. Nu mai dormeam cât trebuia, nu mai mâncăm cât trebuia. Acum măcar joc ziua, nu și noaptea. Daca tot faci atât pe desteptul și știi deja "diagnosticul", atunci ce vrei de la membri TPU?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să mănânce in fiecare zi sfecla roșie ce tip de anemie are? Feripriva?

| Nume6 a răspuns:

Si de unde stiti ca are anemie? Ori ati dat search pe domnul Google?

| DoarAlin a răspuns (pentru Nume6):

La fel cum afla majoritatea persoanelor normale ce tip de boala au. Sau de ce sufera. Merg la medic. Si ea a mers, doar ca acum multa vreme. Si i-a dat o reteta, vitamine. Reteta pe care a pierdut-o. Iar eu i-am zis doar sa faca un alt control. poate ii da ceva mai bun.

| Nume6 a răspuns:

Pai din moment ce tu relatezi ca ati jucat 2 luni jocuri pe PC incontinuu cum naibii sa nu se simta obosita. Va puneti diagnostice aiurea cautand pe Google. Si-a dat organismul peste cap daca a jucat jocuri toata ziua timp de 2 luni. Creierul nu mai stie cand sa dorma si cand sa stea treaz. Avem si noi un sistem foarte complex, nu suntem roboti. O sa dureze pana cand creierul va realiza cand sa doarma si cand sa stea treaz. Daca avea anemie, avea mult mai multe simptome.

| DoarAlin a răspuns (pentru Nume6):

....cine a zis incontinuu? Am spus ca timp de 2 luni, jucam zilnic. Cu orele. Adica maxim 3. Pentru ca atat stam noi la pc, 3 ore pe zi. Nu am spus ca ne-am jucat incontinuu, de dimineata pana seara.
Nu stiu de unde scoti tu acele informatii, cum ca noi am jucat TOATA ziua la pc timp de 2 luni... Okay, deci nu are anemie. Stii tu mai bine, doctorul ei este prost. Oki.

| Hdhdj a răspuns:

Dacă nu vrea îi poți spune riscurile pe care le poate avea. Vorbeate cu părinții ei. Poate ei vor avea mai multe sanse sa o convingă. Iar daca nu vrea nici acum atunci asta e. E decizia ei

| Emilia2499 a răspuns:

Vorbeste cu parintii ei, pana la urma ea nu se gandeste oare ca te chinuie cat de cât si pe tine

| DoarAlin a răspuns (pentru Emilia2499):

Mda. cred ca asta e singura solutie. Nu e vorba ca ma chinuie pe mine. eu de ea imi fac griji aici, nu de mine.