| AlexAllx a întrebat:

am o intrebare care ma tot imi vine in cap. Nu chiar stiu ce este pneumonia si cand citesc pe net nu gasesc raspunsul la intrebarea mea. Stiti cumva daca pneumonia se ia de la frig? De exemplu daca ma duc si joc basket pana seara, si sunt in pantaloni scurti si tricou si vin acasa transpirat si afara e rece sunt sanse sa am pneumonie? daca nu se poate sa imi explicati ce este cu adevarat pneumonia? Multumesc si dau funda la cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pneumonia este o infectie a plamanilor/plamanului. Frigul poate, printr-un proces mai complicat sa favorizez aparitie unei pneumonii dar in niciun caz nu e factorul care o declanseaza. Ca sa apara o pneumonie trebuie o bacterie, de cele mai multe ori un streptococ (Streptococcus pneumoniae) sau un virus. Bacteriile le iei de la alti oameni bolnavi sau purtatori sanatosi (oameni care au bacteria aia dar nu au pneumonie deoarece sistemul lor imunitar e foarte bun).
Deci ca sa faci pneumonie trebuie sa iei agentul patogen- bacteria, de obicei se ia din spatii aglomerate, autobuz, metrou... Si pe langa agentul patogen trebuie si imunitatea ta sa fie slabita, pentru ca daca ai o imunitate buna, poti sa intri in contact cu bacteria fara sa patesti nimic. Imunitatea o dobandesti prin ce mananci, citricele ajuta mult, si fructele si legumele verzi dar si prin cat de multa miscare faci. Un punct cheie in imunitate mai e si factorul genetic, pe care nu il poti schimba, daca parintii tai si parintii lor au avut o imunitate mai slaba, cel mai probabil si tu ai, sau opusul daca au stat foarte bine cu imunitatea.

| AlexAllx explică (pentru CuriousStuff):

Acuma am inteles, multumesc foarte mult de raspuns.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Se face de la raceli zdravene la plamani si este o infectie. Depinde de rezistenta fiecaruia, de cum e calit organismul, imunitate etc.