| Jack_Codlan_1981 a întrebat:

Am o întrebare! Cât durează pana iti încetează serul la vaccinul antitetanos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Medicii recomanda efectuarea unui vaccin antitetanos o data la 10 ani. Daca rana este adanca sau murdara si daca ultimul vaccin antitetanos a fost facut in urma cu 5 ani, doctorul iti va recomanda un vaccin antitetanos. Indicat este sa-l faci la mai putin de 48 de ore dupa ranire.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ba, voi nu stiti nici sa vorbiti in ziua de azi. Trebuie sa dai in carti, sa fii ghicitor sa intelegi. Un anntitetanos are efect de protectie 12 luni teorectic. Unii au imunitate si nu se infecteaza, eu lucrez cu fiare de 35 de ani si cu orice ma tai nu am nimic.