| Stefa0072004 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare, cat timp poți sa stai pe pc sau telefon, după care sa iei o pauza astfel încât vederea sa nu fie afectata? Adica daca stai pe telefon sau pe pc timo de 30 min sau 60 min, pauza cât timp trebuie să dureze? Utilizarea se face cu luminozitate favorabila și la o distanta considerabila. Respectiv telefon circa 30 cm și pc (laptop) distanta de circa 80 cm. Cat timp poți sa le utilizezi și cât timo trebuie sa iei pauza astfel încât sa nu-ți afectezi vederea? Cine răspunde, ofer fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Se zice că la fiecare 20 de minute de folosirea ecranelor trebuie să faci o pauză și să privești în zare, spre ceva care este îndepărtat, timp de cinci-zece minute
Problemele de vedere căpătate apar atunci când ochiul se obișnuiește cu focusarea pe lucrurile care sunt doar la mică distanță. De aceea se recomandă ceea ce am zis mai sus.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e chestie de timp, ci de intensitatea luminozitatii ecranului.
Eu fac gimnastica oculara (deja mi-a intrat in reflex permanent) si folosesc ecran luminat la minim posibil.

| Violleta2022 a răspuns:

Maxim 30 minute zilnic, pentru copii.

| VoidEternal a răspuns:

Se recomanda cam așa:

"20 minutes at an object that is about 20 feet away for a full 20 seconds"

Deci la fiecare 20 de minute sa îți focusezi privirea la ceva aflat la aproximativ 6 m pentru 20 de secunde.

Ar fi fain sa iei o pauza de 10 minute la fiecare 20 lucrate. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal macar o pauza de 5-10 min la fiecare ora

| Simpatic a răspuns:

La societatile care au instructiuni SSM bine puse la punct, am intalnit printre altele ca instructiuni faptul ca este recomandat repausul de 10 minute minute la fiecare 1 ora lucrata efectiv pe PC!
In realitate nimeni nu respecta asta, dar masuri exista

Eu iau pauza cam 15 minute la fiecare 2 ore lucrate pe PC, laptop sau alte deviceuri asemenea