| SKillerQSama a întrebat:

Am o intrebare mi-a aparut niste punctulete pe calcai si cineva mi-a spus ca sunt puncte de grasime si ele cresc daca stau mai mult la frig cu ce ma afecteaza ele si cum pot sa scap de ele? Va rog ajutati-ma rapid.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tibi45 a răspuns:

Te pot aduce în situaţia, că la un moment dat, nu vei mai putea călca pe talpă, fără să ai nişte dureri care pot deveni atroce. În unele spitale şi la unele cabinete medicale private, există nişte aparate numite de: "ultrasonoterapie", cu ajutorul cărora acest depozit adipos (dacă este adipos!) poate fi eliminat prin "dizolvare", după un anumit număr de şedinţe, stabilit de medicul terapeut.
S-ar putea însă să fie vorba şi despre nişte aşa numiţi: "pinteni calcanei", care sunt formaţi din nişte excrescenţe cartilaginoase sau osoase, iar aceştia sunt îndepărtaţi cu ajutorul unui alt tip de aparat, numit: "ShockVawer" pe baza unor unde "infrasonice" (pe principiul unui "pickamer").
Pentru a afla în ce anume caz te afli, îţi recomand să consulţi un medic de ortopedie-traumatologie, care în urma investigaţiei specifice va aprecia modul de rezolvare a acestei situaţii. Multă sănătate şi succes în demersul tău.

| SKillerQSama explică (pentru Tibi45):

Multumesc mie mi-au mai trecut dar unuia din prietenului meu i sa agravat si i-am spus ce mi-ai spus si tu si a fost la doctor si i-a sppus ca bine a venit mai devreme sau se putea agrava si mai tare. multumiri din partea prietenului meu

1 răspuns: