| Stefa0072004 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare, telefonul îți afectează vederea dacă el este setat pe "confort ochi"? Dacă utilizezi telefonul sau un laptop cu această opțiune activata de "confort ochi" vederea este afectata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Teoretic este facuta pentru ca sa nu iti afecteze ochii, de aici si denumirea. Nu am folosit asta niciodata.

| darrio2007 a răspuns:

Ce pana mea tot ii tragi cu bot?

| dullcat a răspuns:

Pentru ca ochii sunt formati din muschi care, odata suprasolicitati, au de suferit.De aceea e recomandat sa iei pauze foarte des.Majoritatea oamenilor tin telefonul mult mai aproape de ochi, mai ales acasa, in pozitie culcat, fata de distanta optima.La pc stiam ca trebuie sa fie 50 de cm, de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de luminozitatea folosita. Daca stai cu ochii in ecran la 30 cm distanta cu luminozitatea la maxim, da, iti afecteaza vederea.

| Stefa0072004 explică (pentru anonim_4396):

Pai telefonul il am pe luminozitate automata iar lumina sta pe aproximativ 25% adică sa se vadă sa nu fiu nevoit sa fiu limita de ecran. Iar la pc o distanta de minim 66 cm pe o luminozitate de vreo 70 %. Mai precis o luminozitate care te ajuta sa vezi dar nu te orbește și nu-ți creează disconfort. Pe amândouă am funcția confort ochi activata. Pe laptop este lumina de noapte

| Patricia1a a răspuns:

Bună, mă numesc Patricia și scrie din SUA. Am văzut profilul tău aici pe site, vreau o relație serioasă cu tine, te rog să-mi răspunzi la e-mail (pattyhoro@gmail.com). O să-ți spun mai multe despre mine și să împărtășesc fotografii cu tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Patricia1a):

Tu de unde ai mai apărut?