| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema: eu de fiecare data cand sunt muscat de un tantar, fac o alergie urata si ma mananca rau de tot. Ce pot face sa scap de ea? Si cum fac sa nu ma mai manance? Multuesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum spunea şi piTiCcu, un remediu ar fi Autan, care se găseşte în farmacii.
Dar pe lângă asta, eu îţi mai prezint nişte remedii :
Intrucat senzatia de mancarime poate fi intensa este recomandat sa masati portiunea de piele afectata cu pulpa de lamaie.
Masati portiunea de piele afectata cu un disc demachiant din bumbac, inmuiat in otet de mere.
Aplicati gheata la nivelul portiunii de piele afectate.
Amestecati cate 2-3 picauri de ulei de levantica si ulei de arbore de ceai. Aplicati acest remediu la nivelul portiunii de piele afectate.
Masati portiunea de piele afectata cu un amestec de ulei de masline si otet de mere.
Masati portiunea de piele afectata cu extract de seminte de grapefruit si apa sau orice tip de ulei vegetal.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate frunze de busuioc pisate.
Masati portiunea de piele afectata cu partea interioara a unei coaje de banana.
Aplicati gel de aloe vera la nivelul portiunii de piele afectate.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate o pasta realizata prim amestecul unei cantitati mici de praf de copt si apa. Ca alternativa la acest remediu puteti sterge zona inflamata cu apa si praf de copt. Lasati amestecul de actioneze timp de 15-20 de minute. Puteti folosi in acelasi fel un amestec de apa cu sare.
Pentru a preveni intepaturile de tantati aplicati la nivelul pielii un amestec de apa si pudra de usturoi.
Alte remedii naturiste pentru intepaturile de tantar sunt mierea de albine, alcoolul medicinal sau alcool medicinal in combinatie cu ceai concentrat.

Sursa : http://www.i-medic.ro/......de-tantari

| Kikoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Funda!

| anonim_4396 explică (pentru Kikoo):

Mulţumesc frumos, Rareş!

| Kikoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu multa placere! >big grin

6 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Am patit si eu asa.Am ajuns din cauza alergiei, la dermato. Avand o piele alba, histaminele din corp scad si devi alergic la intepaturile de insecte.Se accentua daca mancam chestiute cu seminte mici(rosii, vinete, mure)mi s-au facut injectii in vena, pastile si un unguent.

| Kikoo a răspuns (pentru GabiiHaș):

O multumesc, deci de la o simpla muscatura de tantar si o salata de vinete m-am umplut pe tot corpul laughing ai niste voturi de la mine!

| piTiCcu a răspuns:

Foloseste Autan e foarte bun gasesti si la farmacie impotriva tantarilor. tongue