| NYCVlad a întrebat:

am o mica problema sad..pe spate sus aproape de ceafa mi-a iesit un cos si langa el se afla o alunita, e foarte mica si nu e iesita, am vrut sa storc cosul si din greseala am atins alunita, acum are in mijloc o mica coaja, se poate sa patesc ceva? va rog fara glume..chestiile astea ma sperie foarte mult sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Este cazul sa nu mai umblii la ea si nici la cosul respectiv. Daca ai sa il lasi in pace acesta va disparea de unul singur. Dupa cum vad ca stii si tu, alunitele pot fi foarte periculoase.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Iți recomand atunci când ai cate un cos te dai cu ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.
Pune câteva picături pe un bețișor de ureche si te dai pe el…Il usucă foarte repede, la mine funcționează mereu.
Ai putea sa mai pui câteva picături in șampon si in gelul de dus pentru a controla excesul de sebum pe corp si cap si pentru a preveni apariția coșurilor.
Un alt sfat important, este sa iți schimbi săpunul normal cu un săpun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum si pentru a preveni apariția coșurilor.