| anonim_4396 a întrebat:

Am o preoblema de vreo 4 zile ma tot doare gatul nu pot sa inghit nimic. Am luat pastile am incercat leacuri babesti luni termin antibioticul si nu m`a slabit deloc. Nici macar nu pot manca sau bea apa... cemi recomandati. ce credeti ca am? sunt disperat. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Faringitele sunt cele mai frecvente afectiuni ale tractului respirator superior.Ele pot fi virale sau bacteriene determinate de un streptococ.Tratamentul trebuie efectuat in urma unei consultatii la ORL si efectuarea unui exudat faringian(cu antibiograma dupa caz), test care identifica prezenta unor germeni patologici. Dupa rezultatul analizei vei primi tratamentul corespunzator.