| Alexu7194 a întrebat:

Am o problema acum o luna am avut mana stanga in ghips datorita unei luxatii de cot si bineinteles am mers la doctor dupa ce am dat-o jos am facut 2 radiografii cand mi-a sarit si dupa 2 saptamani si in radiografie osul era normal, medicul a spus ca o pot pune la munca dar acum mi-a aparut o umflatura ca si un os iesit in afara nu inteleg ce s-a intamplat. Daca ati trecut prin asa ceva va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate a iesit din nou de la locul lui. Fa repede o radiografie!

| Alexu7194 explică (pentru anonim_4396):

Eu am aflat azi de la cineva ca in acea zona de unde a fost luxata mana sa se fi adunat calciu pentru a se lipi osul sau fixa, oare o fi posibila aceasta chestie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexu7194):

Putin probabil. Calciul in cantitate asa mare adunat intr-un singur loc are o singura cauza: a fost luat in exces si fara a se fi luat D2. Dar cum nu ai spus ca ai luat calciu in acesta perioada, nu cred ca asta este cauza.

| Alexu7194 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu am luat nici un fel de calciu poate din fructe, ce trebuie sa fac acum sa im dispara acea cantitate de calciu? trebuie sa iau niste pastile anume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexu7194):

Fructele au putin calciu. Mai mult se gaseste in lactate si galbenusul de ou. Insa calciul natural nu se depune gresit ci numai cel luat din medicamente. Nu, nici un medicament nu poate inlatura calciul depus in exces ci numai... bisturiul.
Dar nu ar trebui sa intri in panica cu asta. Eu tot cred ca este deplasat osul. Sau, cine stie, altceva. Din pacte, numai luni poti merge la un specialist. Dar daca ai dureri, mergi LA ORICE ORA la urgente. Nu neglija, sa nu ai probleme pe viitor.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda. Sanatate multa!