| Andrew_7740 a întrebat:

Am o problema.Am fost la un doctor stomatolog acum doi ani ca sa imi plombez 3 dinti din fata.Acum 2-3 luni mi sáu dus plombele dintre dinti.Adinca marginile dintre ei deci am ramas cu doua locuri libere si e naspa de tot.Acum ce a's putea sa fac? Daca merg la dentist ia lucrarea de la capat sau doar pune direct alte plombe(mié foarte frica de dentistlaughing) data trecuta a fost foarte dureros

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Plombele nu s-au dus, ci au ieşit pur şi simplu, probabil nu au fost puse foarte bine.Frica pe care o ai(este nornală, firească)dar, îl poate inhiba, sau perturba chiar şi pe medic, uneori.Cavităţile respective trebuie curăţate din nou, şi puse alte plombe. Dacă îţi este foarte teamă, solicită o anestezie, şi atunci şi medicul poate lucra liniştit.Cam atât, şi numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ales. Mergi si refa lucrarea. medicul va trebui sa curete dintii pentru ca se macina. Apoi ii va plomba. Daca nu mergi, se vor macina si ii vei pierde.