| Nicusor_Colea_2000 a întrebat:

Salut TPU
Am o problema cu acneea
O am de aproape 5 ani
Am incercat toate lucrurile posibile sa scap dar nu a functionat nimic
Acum 3 luni am fost la Dermatolog
Mi-a prescris un tratament dar nimic
Nu se vede absolut nici o diferența
Ce pot sa fac sa scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Schimba dermatologul sa îți facă o alta schema de tratament. Mergi pe unul specializat in special pe acnee de toate tipurile.
Hidratează-te suficient, mănâncă sanatos pe cât se poate și folosește creme de întreținere pentru tenul seboreic. Schema de îngrijire o poate face doar un dermatolog specializat.

| Nicusor_Colea_2000 explică (pentru Nirvanaaa):

Am sa incerc si asta
Dar mai am o problema
Eu sunt fumator
Cineva mi-a spus ca si din cauza fumatului pot sa imi apara cosuri si sa agraveze situatia

8 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Cu hormonii stai bine? Faci analize?

| Nicusor_Colea_2000 explică (pentru ancaval):

In mod normal ar fi trebuit sa-mi faca Domnul Dermatolog analize
Dar nu mi-a facut

| ancaval a răspuns (pentru Nicusor_Colea_2000):

Cum? Cum să nu îți facă? Mergi la medicul de familie, cere bilet de trimitere la endocrinologie și faci toate analizele gratis, dacă ești asigurat. Posibil și hormonii să te supere. Nu e grav, se tratează orice, avem medici buni și tratamente bune.
Sau, caută alt dermatolog. Cum consideri tu, evident. Eu aș recomanda endocrinologie pentru a elimina partea hormonală. Dacă partea hormonală NU se rezolvă, NU scapi nici de acnee, dacă sunt hormonii de vină, evident.

| Dana2103 a răspuns:

Te speli prea des pe fața. Eu ma spal doar cu apa si cand fac duș folosesc sapun in rest deloc

| Nicusor_Colea_2000 explică (pentru Dana2103):

Am observat si eu asta
Cand ma spăl des pe fața imi ies mai multe
Iar cand ma spal mai rara incep sa dispara

| alexandraad a răspuns:

Totul pleacă de la alimentație. Îți zic din experiența proprie.
Fără lactate, dulciuri. mănâncă mai sănătos și o sa vezi schimbări