| Oliwer123 a întrebat:

am o problema, de 2 zile ma doare tiroida (cred ca asta e), adica mai jos oleaca de "Marul lui Adam", nu mi s-a umflat sau ceva doar cand ating cu mana ma doare suficient de rau, o fi din cauza ca fumez de jumatate de an? Astept pareri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sau poate fi un ganglion cei care arata ca exista o infectie in corp. ce naiba daca te iti in oglinda casti gura si te uiti la amigdale vei vedea daca sunt mai rosii ca de obicei mai umflate sa daca au si proi asta inseamna amigdalita (umflarea/inflamarea amigdalelor)
Si da este bine sa te lasi de fumat din n motive

| QElenaBoghiu a răspuns:

Eu te intreb: sigur e tiroida? aia nu prea doare. sa nu fie o banala amigdalita sau chiar o durere de masea(se intampla frecteven).

| Oliwer123 explică (pentru QElenaBoghiu):

Pai ce ar putea fi m-ai jos de "Marul lui Adam", nu tiroida?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Oliwer123):

Într-adevăr. Însă poate fi și amigdalita.

Amigdalita doare în general.

Tiroida nu doare. Decât când mănânci simpti ca ti a ramas în gât sau înghiti greu. Ba chiar se umfla și se simte. În general fetele nu are mărul lu Adam. Decât barbatii

| gogu220 a răspuns:

Pune o compresă cu carnol. Dacă nu trece peste noapte fă o gargara cu votcă. Să nu şi bei că dai în alta.

Răspuns utilizator avertizat
| LiviuCR a răspuns:

Daca ai dificultati la inghitire poate fi inflamarea amigdalitelor sau dereglarea a sistemului endocrin, ganglion tiroidian. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic specialist. Orelist pentru amigdalite, endocrinolog pentru tiroida.

| Oliwer123 explică (pentru LiviuCR):

Nu am dificultati la inghitire, doar daca ating cu mana gatul in partea de jos mă doare.