| Rococo14 a întrebat:

am o problema : de fiecare data cand ma ridic brusc, ametesc si nu mai vad pentru cateva secunde. Credeti ca este normal sa mi se intample asa de des? Multumesc, dau funda! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

E normal.Atunci cand te ridici brusc, faci un episod de hipotensiune ortostatica, fapt ce este normal in asemenea conditii.Atunci cand stai culcat, la nivelul capului vine mai mult sange decat atunci cand stai in picioare.Din moment ce tu te scoli brusc, la fel de brusc scade si perfuzia la nivelul creierului.De aici rezulta ametelile, durerile de cap si vazutul de stelute colorate.Ca sa eviti pe viitor astfel de episoade, evita sa treci de la pozitia de orizontala la cea de vertical prea rapid.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

E normal. Ai o forma mai ciudata de hipertensiune. Stiu ca n-o sa-ti placa, dar solutia e sa faci miscare cat mai des ca sa reduci efectele negative ce pot rezulta din asta.

| vioviovio13 a răspuns:

Cred ca ai anemie dar cel mai bine e sa te duci la doctor. o sa iei medicamente si iti trece.