| anonim_4396 a întrebat:

am o problema, deci am cearcane foarte mari, dorm chiar bine si la fel, nu stiu ce sa fac nu arata bine deloc, si tata are si de la el le am, nu am cum sa scap de ele? si lini pe langa nas, si am astea de mic, si am 18 acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Samariteanul a răspuns:

Genratia nostra pare sa aiba asa ceva.Panasa ajung la liceu eram mai ok, dar dupa au aparut si la mine.Sora-mea doarme foarte bine 9 ore si tot ii apar.Cred ca e ceva specific generatiei noastre pentru ca altfel n ustiu ce sa zic.

2 răspunsuri:
| weloveit a răspuns:

Buna,pentru ca si tatal tau le are, asta este transmis de la o generatie la alta. Ca make up artist iti recomand sa te dai inainte de fond de ten, cu niste corector de culoare galbena (de la nyx, cinecitta) le vei gasi in orice magazin de make up si iti va fi mult mai simplu de estompat. Daca te deranjeaza foarte tare, poti sa te duci la un dermatolog sa vezi ce poti face!

| kirarin a răspuns:

Stiu pe cineva care folosea castraveti si cartofi pentru a calma cearcanele. mai era si trucul ala cu lingura, gen sa o tii sub ochi ceva timp. dar daca sunt genetice in afara de operatii estetice nu ar fi o solutie prea viabila