| Axei939 a întrebat:

Salut TPU.
Am o problema, deci fratele meu a avut ceva problema oculare deci medicul optician i-a spus că era la un pas sa orbeasca dar a mers la medic la timp și a rezolvat problema, poarta ochelari și trebuie să pună zilnic niste picături dar nu permanent câteva luni.
El are 12 ani și fiind fratemiu oare as putea sa am și eu aceasta problema?
Merg anual la controale la optician.
Îmi este frica că aș putea avea asta chiar daca nu am avut aceleași semne ca el.
Nu mă înjurați habarnuam despre boli.
Și eu stam mult pe telefon mă usutra ochii dar nu știu ce să zic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă nu spui mai multe detalii, nu am cum să îți spun.

Dacă este ceva din familie, da, e posibil. Dar o să îți dai seama din timp dacă mergi la doctor.