| deepinside777 a întrebat:

Salut TPU,am o problema, eu de felul meu sunt mai constipat si as vrea sa stiu ce sa mananc sau tratamente, medicamente anti-constipatie pe care sa le iau, ca sa pot face mai des treaba mare ca e mai sanatos! Dau funda si fara raspunsuri idioate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu folosi medicamente,laxative,dau dependenta! Restul,multe lichide,fructe si legume proaspete(au celuloza),salate stropite cu otet de mere cu miere,paine integrala cu tarate,supe(chiar pasate legumele) si ciorbe din legume,ceaiuri(musetel, sunatoare, tei, fructe padure), ceai verde vrac impreuna cu putina zeama lamaie.La felul doi,mereu salate din legume(morcov+telina radacina+mar+sfecla rosie,salata verde+castravete+ridichi rosii,toate rase, rosii+castravete+ceapa verde sau veche, salata varza proaspata+marar sau patrunjel frunze). Multe lichide:apa, ceaiuri, sucuri fructe si/sau legume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca metoda cu tarate de grau.
Seara, pui 2linguri de tarate de grau naturale (de la magazinele naturiste) in 250 ml apa si lasa-le peste noapte. Dimineata, strecori taratele si bei apa. Astepti 45 minute si apoi mananci. Daca constipatia e putin mai grava, mananci taratele strecurate cu iaurt natural sau lapte batut la care adaugi cateva stafide si prune uscate. Bei o cana de ceai verde la jumatate de ora dupa fiecare masa - ajuta foarte mult la digestie. Si nu uita, stresul chiar influenteaza constipatia.
Probabil acum esti atat de stresat de faptul ca nu mergi la toaleta si ca nici o metoda nu pare sa functioneze cum trebuie, incat este putin probabil ca vreuna iti da roade. Nu te abate de la o metoda daca ea nu funtioneaza imediat.
Sper sa aiba efect.
Multa sanatate!

| giony54 a răspuns:

Cauta mai intai cauza constipatiei care poate sa fie de la medicamente sau paraziti intestinali.Consulta un medic.Bea ceai de leustean si se regleaza scaunul si mai distruge si din paraziti.Nu mai ai flora intestinala din aceasta cauza te constipi.