| Unity02 a întrebat:

Am o problema groaznica. Eu iubesc animalele extrem de mult si cand vad agresivitate, chin pe ele imi vine sa lesin, cedez mental. PLANG! Tare, sunt baiat si am 13 ani. Am vazut un material acuma 10 minute pe Facebook cu un caine, pui de caine omorat cu pietre, tinut, taiat si ucis cu bete. Am plans si am vomitat de doua ori. nu mai traii cu asta pe minte, este o trauma! CUM PUTETI FACE ASA CEVA OAMENI?! Doamne, regret ca traiesc. Ajutati-ma, va rog. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. Torturarea animalelor exista la fel cum exista si torturarea oamenilor si din pacate este o chestie veche de cand lumea pe care nu prea ai cum sa o opresti la nivel global. Lucrurile astea vor exista intotdeauna. Asteapta cateva zile si iti va trece. Pe viitor, cand vezi astfel de videouri, inchide-le. Numai cand citesc descrierea ta simt ca mi se zbarleste pielea. In niciun caz nu as viziona un astfel de filmulet pana la final. Personal tortura facuta din pur sadism si placerea de a tortura mi se pare una dintre cele mai dezgustatoare capacitati umane. Sfatul meu ar fi sa iti gasesti un mod care sa te ajute sa treci peste chestia asta.

Ce m-a ajutat pe mine a fost sa fac voluntariat. Am dus mancare de animale la diverse adaposturi, la fel cum am dat si jucarii si haine la orfelinate. Mai ales in perioada sarbatorilor. Cred ca in fiecare an de sarbatori am facut chestia asta. Iar cat am fost mica cred ca pe parcursul vietii mele le-am adus alor mei peste zeci de animale de pe strada pentru care am incercat sa gasesc adaposturi si familii. Stiu ca nu pot opri fenomenul la nivel global, dar cand am putut sa ajut am ajutat intotdeauna. Astea sunt doar cateva exemple pe care le poti face, insa pentru mine a contat faptul ca simteam ca pot compensa cumva raul facut altundeva. Cred ca daca ai gasi un mod prin care poti face chestia asta, ti-ar fi mai usor pe viitor.

5 răspunsuri:
| readdevil a răspuns:

Tratamen cu nepasare cateva zile si e ok. Incearca sa nu te mai gandesti la asa ceva, sa lasi Facebook si sa iesi pe afara. Alt leac nu cred ca ca exista. Imi pare rau. Personal, iubesc animalele, am 2 caini si alte animale. Nu imi plac cand l-e vad chinuite si chestii. Insa, nu am nici o problema sa mananc carene de iepure, porc, miel etc. Suntem oameni si desi putem alege sa mancam numai produse de natura vegetala, nu o facem si mi se pare normal. In orice caz nu te mai gandi la asa ceva. Nu o sa reusim sa schimbam lumea si faptul ca ne pasa doar ne face RAU. Parerea mea.

| Mayhem666 a răspuns:

Si eu sunt exact ca tine, mai putin cu partea cu vomitatul. De aceea sunt vegetarian, pentru ca iubesc animalele si imi pasa de ele, si nu vreau sa le vad suferind. Asteapta cateva zile si o sa iti treaca, nu garantez asta, dar cred ca o sa functioneze. Sper sa iti treaca aceasta trauma, eu am vazut videoclipul Earthlings si nu m-am oprit din plans, iti sugerez sa nu te uiti la el, doar daca esti pregatit psihic. Bafta, sper sa iti dispara trauma!

NOname
| NOname a răspuns:

Să înţeleg că eşti vegan? Foarte bine. Este unicul mod de a te detaşa de cei, care procedează, ca în horror-ul văzut de tine.
Şi eu sunt împotriva suferinţei inutile.
Dar nu cred că ignorarea şi uitarea (propuse de unii) sunt o soluţie. Chiar dacă realitatea poate fi extrem de dură uneori, conştientizarea ei este una importantă, mişcă lucrurile din loc (te ajută să fii asemenea unui doctor, care nu ignoră o boală, ci o tratează).

| MistretulPufos a răspuns:

Nu mai intra pe facebook, nu te mai uita la televizor

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la doctor. Ai probleme mari!