| maestruk a întrebat:

Am o problema.Imi obosesc ochii foarte repede si uneori ma dor.Am fost la oftalmolog,si a spus ca am o problema la ochii dar nu una grava.Mi-a dar o pereche de ochelari pentru momentele cand citesc,ma joc pe pc, sau ma uit la TV. A spus ca pe strada nu e obligatoriu sa-i port.Acum problema e ca in momentul cand imi dau ochelarii jos,vad in ceata,iar inainte vedeam ok,si-mi obosesc ochii mai greu dar tot imi obosesc, Credeti ca o sa-mi stric vederea asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ochii obosesc de prea mult joaca pe computer sau prea mult privit la televizor!
Cu timpul dioptriile pot creste daca nu incerci sa reduci timpul petrecut in fata computerului sau a televizorului! Iesi afara, poetrece timp si cu prietenii, bate mingea, sari coarda, plimba-te cu bicicleta sau fa ceva sa te tina ocupat oriunde numai in fata unui ecran nu!

| FoundYouLover a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceeasi problema pe la 14 sau 15 ani.Am fost la medic si m-a pus sa citesc tot felul de litere aflate pe un panou, unele mai mici, altele mai mari. Dupa ce i le-am citit corect si pe cele mai mici, s-a uitat la ochii mei cam rosii atunci. Apoi mi-a spus ca aveam conjuctivita.Nu mi-a spus sa port ochelari, ci mi-a recomandat doar niste picaturi de ochi, gen "Visine". Le-am luat exact cum mi-au fost prescrise.Au trecut multi ani de atunci si problema nu mi-a revenit.

| Evii16 a răspuns:

Cred si eu ca ti-o vei strica. Si eu am purtat ochelari vreo 6 luni. Ma dureau ochii, capul iar de vazut vedeam. Nu era o problema grava dar am purtat ochelarii si dupa catva timp incepuse sa ma doara mai mult ochii si am spus ca ochelarii au fost de vina fiindca mi-au stricat mai rau ochii si asa am renuntat la ei, nu am mai mers la control. laughing Dar na. ma mai dor ochii dar ca inainte nu ca si atunci dupa ce dadeam ochelarii jos. Eu ii purtam tot timpul.
Asa ca nu stiu exact ce ti-as putea spune sa faci, ai putea sa iti faci iar un control la altcineva nu tot acolo. Eu am mers prima data si mi-a spus ca n-am nimic iar dupa un timp am facut altundeva si au descoperit totusi ca am probleme mici la ochi. Ceva gen distanta dintre pupile, nu mai stiu. laughing Si ai putea sa le spui.